Samochód, który prowadzi się sam. Z Oksfordu

Samodzielnie poruszające się auta testowane są już od jakiegoś czasu. Jeden z najpopularniejszych programów opracowujących technologię, która pozwoliłaby jeździć samochodom bez udziału kierowcy, prowadzi Google. Teraz własny projekt robotycznego pojazdu, we współpracy z firmą BAE Systems, zaprezentowali naukowcy z Uniwersytetu Oksfordzkiego.

Zmodyfikowany model Wildcata wykorzystuje zebrane za pośrednictwem wewnętrznego komputera dane z zamontowanych kamer, radaru, czujników oraz laserów i swobodnie porusza się po otoczeniu, omijając napotykane przeszkody. Samochód zwraca uwagę na inne pojazdy czy pieszych, przewiduje ich intencje, interpretuje warunki drogowe i śledzi wszelkie niebezpieczeństwa zupełnie autonomicznie, bez udziału człowieka. Oto, jak radzi sobie robotyczne auto:

Technologia wymaga naturalnie wielu szlifów, ale naukowcy żywią nadzieję, że w przyszłości wejdzie ona do użytku, znacznie zwiększając bezpieczeństwo na drodze i redukując uciążliwe korki. Samochody, które samodzielnie i w pełni bezpiecznie zawiozą nas do wybranego miejsca? To doprawdy piękna wizja - kto wie, być może urzeczywistni się jeszcze za naszego życia.

[via BBC ]

Więcej o: