DARPA doda mu skrzydeł - latający Humvee

Już w 2015 roku, maszyna nazwana Transformer TX może wzbić się w powietrze.

Amerykańska Agencja Zaawansowanych Obronnych Projektów Badawczych ogłosiła, że firmy Lockheed Martin i AAI Corporation przedstawiły projekty do programu Transformer TX nazywanego także latającym Humvee. Oba projekty zostały określone jako możliwe do wykonania. Oznacza to, że pod koniec przyszłego roku fiskalnego, wymienione firmy będą musiały przedstawić prototyp maszyny.

Jeśli wszystko pójdzie zgodnie z planem, po opisanym przed chwilą kroku, projekt wejdzie w trzecią fazę rozwoju. Zakłada ona przeprowadzenie pokazów możliwości Transformera zarówno na lądzie jak i w powietrzu. Może do nich dojść w połowie roku fiskalnego 2015.

Sama maszyna ma być połączenie Humvee z samolotem. Ma mieć możliwość jeżdżenia zarówno po utwardzonych drogach jak i w trudnym terenie, oraz przeprowadzenia klasycznego (nie pionowego) startu. Projekt DARPA zakłada też, że Transformera będzie mógł kierować każdy, kto potrafi prowadzić samochód. Latający samochód powinien wytrzymywać ostrzał z broni niewielkiego kalibru i musi mieć możliwość szybkiego zamienienia się z samochodu w samolot i odwrotnie. Na pokład Transformera wchodzić ma czterech żołnierzy z ekwipunkiem.

Czy taką maszynę rzeczywiście uda się stworzyć do 2015 roku?

Trnasformer TXTrnasformer TX fot. aviationweek.com

Więcej o: