AMD wprowadza 16-rdzeniowe procesory Opteron 6200

Firma AMD poinformowała dzisiaj o dostępności pierwszego na świecie procesora typu x86 dla serwerów wyposażonego w 16 rdzeni - Opteron, seria 6200. Układ był wcześniej znany pod kodową nazwą Interlagos.

Wśród zalet nowych jednostek, firma AMD wymienia: o 84% wyższa wydajność (mierzona w jednostkach FLOPS) w zastosowaniach biznesowych, przepustowość pamięci większa o 73% oraz wysoka efektywność w zastosowaniach typu Cloud computing (o połowę mniejszy pobór mocy przypadający na rdzeń, o 2/3 mniejsza powierzchnia fizyczna i o 2/3 niższy koszt zbudowania platformy). Powyższe dane bazują na porównaniu procesora AMD Opteron Model 6276 (16 rdzeni) z Intel Xeon Model X5670 (6 rdzeni).

Najnowsze Opterony bazują na wprowadzonej niedawno mikroarchitekturze AMD Bulldozer, stosowanej również w rozwiązaniach desktopowych. Częstotliwość taktowania rdzeni w jednostkach 16-rdzeniowych waha się w granicach 1,6 - 2,6 GHz. W linii Opteron 6200 są także dostępne CPU 4-, 8-, i 12-rdzeniowe, z maksymalnym taktowaniem rzędu 3,3 GHz. Wraz z Opteronami z serii 6200, swoją premierę mają także 6- lub 8-rdzeniowe Opterony 4200, znane wcześniej pod nazwą Valencia.

AMD podaje, że takie firmy jak Acer, Cray, Dell, HP i IBM wprowadzą swoje systemy wyposażone w Opterony z najnowszej serii w ciągu najbliższych dni lub tygodni.

Wprawdzie AMD ma w Polsce wielu fanów, ale to jednak Intel od lat wiedzie prym na światowym rynku procesorów. Nie zmienia to faktu, że firmie z Sunnyvale zdarza się czasem zaskoczyć rynek hardware'u jakimś interesującym osiągnięciem i niewykluczone, że za takie można uznać wprowadzenie na rynek jednostek 16-rdzeniowych.

Więcej o: