Jak Polacy łączą się z siecią?

Mobilnie. W większości.

Z badań przeprowadzonych przez Ericsson Consumer Lab wynika, że użytkownicy mobilnego Internetu to aż 55 procent wszystkich internautów w naszym kraju. To ponad dwa razy więcej niż dwa lata temu, to także większy odsetek niż w USA (31 procent) czy Wielkiej Brytanii (43 procent).

Polacy z mobilnego dostępu do sieci korzystają głównie przy pomocy laptopów (79 procent). W Wielkiej Brytanii aż 73 procent korzysta z takiej sieci ze smartfonów, w USA - 67 procent.

Polacy korzystają też z mobilnego internetu głównie w domu - to aż 62 procent ankietowanych.

Tomasz Kulisiewicz, Analityk Wiodący firmy Audytel, twierdzi, że:

(...) polscy internauci są bardziej mobilni, niż amerykańscy, brytyjscy, czy niemieccy - cenimy sobie możliwość korzystania z internetu wszędzie, podobnie jak Włosi. Wskazują na to także motywy korzystania z mobilnego internetu: ankietowani na pierwszych miejscach stawiają mobilność - nawet w domu - oraz zasięg mobilnego dostępu szerokopasmowego. (...) Choć widoczny jest wzrostu udziału smartfonów, to jednak zdecydowana większość ankietowanych korzysta z mobilnego internetu z laptopów, netbooków i tabletów - co oznacza, że potrzebne jest im to do dostępu pełniejszego, bardziej kompleksowego, niż to się da zrobić przy korzystaniu ze smartfonu.

Naszym zdaniem wyniki wskazują jednak na coś innego, a mianowicie na ciągle marny dostęp do łącz szerokopasmowych w Polsce. Wysokie wyniki mogą być spowodowane tym, że dla wielu ankietowanych mobilny internet to po prostu jedyna możliwość podłączenia do sieci. Wskazuje także na to fakt, że dla 86 procent ankietowanych najistotniejszy przy zakupie mobilnego dostępu do internetu jest zasięg.

Można więc spojrzeć na sprawę optymistycznie i stwierdzić, że Polacy lubią być mobilni i cenią sobie nowoczesność, a można także pesymistycznie stwierdzić, że u nas po prostu często nie ma innych możliwości podłączenia do sieci - czy to z powodu braku zasięgu, czy niemożności podpisania umowy z operatorem (np. z powodu mieszkania w wynajętym mieszkaniu, patrz: studenci).

[za WP ]

Więcej o: