Czy twój operator cię śledzi? Sprawdź!

Smartfon powinien nie tylko poprawnie działać. W zasadzie może to być jego drugorzędna cecha. Przede wszystkim nie powinien śledzić użytkownika i nie przesyłać operatorom danych takich jak uderzenia w klawisze.

Pamiętacie może głośną sprawę Carrier IQ , producenta oprogramowania wykorzystywanego przez amerykańskich operatorów, którzy za jej pomocą mają dostęp do SMS-ów, haseł czy maili użytkowników? Aplikacja ukrywa się głęboko w opcjach systemowych, a użytkownik nie może jej wyłączyć. Jak informował Wired , program zainstalowany został na szerokiej gamie urządzeń - od smartfonów z Androidem po Nokie.

Jak wiadomo, każda akcja wywołuje reakcję - na wiadomość, że operator może śledzić aktywność swoich użytkowników odpowiada aplikacja Voodoo Carrier IQ Detector, dostępna na urządzenia z systemem Android. Jak zauważa sam twórca narzędzia, aplikacja nie jest w pełni ukończona, a jej wyniki mogą nie być do końca zgodne z prawdą, ale działa, więc sami możecie sprawdzić swój telefon. Aplikację można pobrać stąd .

Więcej o: