Skandal wokół IQ Carrier skończył się pozwaniem Apple, Samsunga i innych firm

Apple, HTC, Samsung, Motorola, A&T, Sprint, T-Mobile oraz Carrier IQ zostały pozwani w sądzie federalnym za śledzenie klientów przy użyciu oprogramowania IQ Carrier.

Jak informowaliśmy wcześniej , firma Carrier IQ zajmuje się dostarczaniem dostawcom usług bezprzewodowych i producentom telefonów oprogramowania, które monitoruje "mobilne doświadczenia użytkowników".

W praktyce - pozwala ich szpiegować poprzez inwigilację wiadomości SMS czy odwiedzanych stron.

W sądzie federalnym Delaware w USA grupa prawników złożyła właśnie pozew zbiorowy wobec Apple, HTC, Samunsga, Motoroli, A&T, Sprinta, T-Mobile i Carrier IQ za "bezprecedensowe naruszenie prawa do prywatności 150 milionów użytkowników telefonów komórkowych" . Oprogramowanie IQ Carrier ma łamać przepisy aż trzech ustaw, w tym federalnej ustawy o oszustwach i nadużyciach internetowych.

To objaw bezczelnego lekceważenia korporacji wobec prawa do prywatności. W naszym kraju postępuje erozja wolności - powiedział David Straite - jeden z prawników przewodzących bitwie przeciwko koncernom.

Nie jest to pierwsza batalia prawna wywołana skandalem wokół Carrier IQ. Firma wraz z HTC i Samsungiem została pozwana kiedy szpiegowskie oprogramowanie wykryto w telefonach sieci Sprint.

Ciekawe, czy w naszych telefonach jest jeszcze inne "zbierające anonimowe dane" oprogramowanie, o istnieniu którego nie wiemy.

[za bgr.com ]

dane dostarcza:

embed
Więcej o: