Kup sobie stację odporną na bombę atomową

Na sprzedaż atrakcyjna stacja nadawczo-odbiorcza. Duża przestrzeń, odporna na wybuch nuklearny.

Tak mogłoby brzmieć ogłoszenie, ponieważ na sprzedaż wystawiono Jamesburg Earth Station w Carmel Valley w Kalifornii. Stacja ma powierzchni ok. 1858 metrów kwadratowych, 160 akrów ziemi, antenę o wysokości jedenastopiętrowego budynku, lądowisko dla helikopterów, boisko do koszykówki, stodołę, dwie studnie i dom z trzema sypialniami. Kosztuje jedyne 2,950,000 dolarów. Za tę cenę będzie można np. oglądać wieczorami Drogę Mleczną albo otworzyć swoją telewizję - stojąca tam antena jest w stanie przesyłać sygnał do Azji, Ameryki Południowej, na południowy Pacyfik i całych Stanów Zjednoczonych.

Jamesburg Earth Station była pierwszą stacją, od której dotarły sygnały z Księżyca podczas misji Apollo z 1969. To z niej nadano film ze spacerem człowieka na ziemskim satelicie.

Zbudowano ją w latach sześćdziesiątych, w środku Zimnej Wojny. Bunkier pod nią jest w stanie wytrzymać wybuch bomby atomowej o sile 5 megaton. Wcześniej została sprzedana prywatnemu właścicielowi zaraz po zamknięciu w 2002 roku. Teraz może być twoja.

[ KSBW ]

Więcej o: