Lista najbogatszych Polaków. Właściciel Dino wiceliderem, twórca Paczkomatów wysoko. Powiększyli majątek

Na liście 100 najbogatszych Polaków, opublikowaną w czwartek przez Forbes, mamy aż 69 miliarderów. Wyraźnie w górę wspiął się właściciel marketów Dino, wysoko w zestawieniu zadebiutował twórca Paczkomatów. Wiele znanych nazwisk w pierwszej dziesiątce.

Lista najbogatszych Polaków opublikowana przez Forbes nie pozostawia złudzeń - największym wygranym tegorocznego zestawienia może czuć się Rafał Brzoska. Twórca Paczkomatów zadebiutował bowiem w rankingu wysoko - na pozycji siódmej. Jego majątek szacowany jest na 5,7 mld zł. To najlepszy dowód na to, że pandemia COVID-19 niektórym pomaga w ekspansji. Spółka, która przed kilkoma tygodniami trafiła na giełdę w Amsterdamie, wyceniana jest na 7-8 mld zł. 

Lider utrzymał pozycję trzeci raz z rzędu. Michał Sołowow najbogatszym Polakiem

Na miejscu pierwszym zestawienia, podobnie jak przed rokiem, uplasował się Michał Sołowow. Jego majątek szacowany jest na 15,5 mld zł. Biznesmen jest właścicielem m.in. Barlinka (producent desek podłogowych), spółki Rovese (z grupy Cersanit), kontroluje też chemicznego giganta Synthos. Listę najbogatszych Polaków otwiera trzeci raz z rzędu.

Awans właściciela Dino. Wskoczył na podium

Tomasz Biernacki, nr 2 w rankingu Forbesa, również ma powody do zadowolenia. Jego majątek jest szacowany na 13,1 mld zł. Dzięki wzrostowi właściciel marketów Dino wskoczył na podium z zeszłorocznego czwartego miejsca. 

Solorz ustępuje miejsca. Znany miliarder bogatszy, ale biedniejszy od innych

Z drugiego na trzecie miejsce przesunął się Zygmunt Solorz z wynikiem 13,1 mld zł. Właściciel Cyfrowego Polsatu posiada co prawda majątek większy niż rok temu (miał wówczas 12 mld zł), ale i tak nie wystarczyło to, by utrzymać pozycję. 

Jerzy Starak ma więcej, ale spadł w rankingu

Podobna sytuacja dotyczy "numeru cztery" na liście Forbesa. Jerzy Starak, większościowy udziałowiec Polpharmy, zwiększył stan posiadania z 9,6 do 12,9 mld zł. Do podium zabrakło mu nieco ponad 200 mln zł.

Rodzeństwo Kulczyków osobno w rankingu. Kto ma większy majątek?

Na piątym miejscu zestawienia Forbesa znalazła się Dominika Kulczyk. Jej majątek jest wyceniany na 7,6 mld zł, o kilkaset milionów zł więcej, niż rok temu. Perłą w koronie spadkobierczyni Jana Kulczyka jest Polenergia. 

Sebastian Kulczyk znalazł się na miejscu szóstym. Jego majątek nieznacznie się skurczył - z 6,6 do 6,4 mld zł. Biznesmen kontroluje Ciech, ma też udziały w spółce Autostrada Wielkopolska. 

Zobacz wideo 'Studio Biznes'. Ekspert miażdży argumentację premiera Morawieckiego ws. luki VAT. Zaprasza Łukasz Kijek

Juroszek, Admkiewiczowie, Marchewka. Miliarderzy z pierwszej dziesiątki

Na ósmym miejscu rankingu znalazł się Zbigniew Juroszek. Jego majątek wyceniono na 4,8 mld zł. I w tym wypadku wzrost wysokości majątku jest spory, wynosi 1,1 mld zł. Ale rankingu przełożył się na spadek z zeszłorocznego miejsca siódmego.

Dziewiąci wśród najbogatszych są Małgorzata i Maciej Adamkiewiczowie. Znacząco powiększyli majątek - z 3,5 do 4,7 mld zł, ale i oni spadli. W zeszłym roku zajmowali miejsce ósme. Pozycję wśród miliarderów zapewniło im przede wszystkim przedsiębiorstwo farmaceutyczne Adamed. 

Pierwszą dziesiątkę rankingu zamyka Paweł Marchewka. Prezes Techlandu, spółki produkującej gry, również zwiększył majątek w pandemii - dziś ma 4,1 mld zł "na koncie". Rok temu było to 3 mld zł. Biznesmen utrzymał pozycję. 

Zobacz wideo Znam niejedną KOBIETĘ, która jest SILNIEJSZA niż niejeden facet
Więcej o: