Wielki protest przeciwko ustawie SOPA

18 stycznia popularny portal Reddit zostanie zamknięty na kilkanaście godzin na znak buntu.

Wśród przeciwników kontrowersyjnego aktu prawnego znajdują się tacy giganci, jak Visa, Google, Twitter Facebook, Wikipedia, eBay czy Sony Computer Entertainment, kilkadziesiąt organizacji obrony praw obywatelskich i człowieka oraz m.in. grupa hakerska Anonymous, a Parlament Europejski uchwalił specjalną rezolucję przeciwko ustawie.

Z kolei amerykański portal Reddit, odwiedzany miesięcznie przez ponad 30 mln osób, zainicjował ogólnointernetową akcję protestacyjną . 18 stycznia o godzinie 14.00 naszego czasu strona zostanie wyłączona na 12 godzin. W tym czasie na portalu transmitowane będą na żywo wydarzenia z amerykańskiego kongresu. Komitet rządowy ma wówczas wysłuchać opinii ekspertów ds. bezpieczeństwa i prominentnych osób z branży technologicznej, które sprzeciwiają się ustawie. Na Reddicie umieszczony w tym czasie zostanie także komunikat o zagrożeniach, jakie niesie dla Internetu SOPA. Wszystko po to, by zwiększyć społeczną świadomość szkodliwości rzeczonej ustawy i pokazać, jak może wyglądać z jej powodu cenzurowanie Internetu.

Do akcji dołączyło już wiele mniejszych stron i blogów, o podobnej formie protestu myślą też ponoć Wikipedia, Facebook, Amazon, Twitter, a nawet Google. Z dnia na dzień przeciwników amerykańskiej ustawy przybywa - miejmy nadzieję, że przyniesie to wymierny efekt i postanowienia SOPA nigdy nie zostaną wcielone w życie.

[Za SlashGear ]

Więcej o: