[01:38 AKTUALIZACJA]
Grupa Anonymous dementuje pogłoski, jakoby zamierzali doprowadzić do blokady Facebooka.
Facebook? Nie, nie zamierzamy Twitter
[00:35 AKTUALIZACJA]
Do protestu przyłączyła się oficjalna strona internetowa Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy oraz witryna Jurka Owsiaka.
WOŚP bierze udział proteście fot. wosp.org.pl/
Tymczasem kolejne zagraniczne media donoszą o sytuacji w Polsce. Po The Washington Post przyszedł czas na dział technologiczny BBC.
BBC donosi o działaniu Anonimów w Polsce fot. bbc.co.uk
[00:00 AKTUALIZACJA]
Kilkadziesiąt rodzimych serwisów internetowych rusza dziś z black-outem (zaciemnieniem). Robią to w ramach protestu przeciwko możliwości podpisania ACTA.W akcji udział biorą między innymi popularne Demotywatory, Kwejk czy Wykop.
Wszystkiego na temat zdarzenia dowiesz się z tekstu przygotowanego przez redakcję Technologie.gazeta.pl .
Blackout na demotywatory.pl fot. demotywatory.pl
[23:40 AKTUALIZACJA]
Tego można się było spodziewać. Nie działa strona internetowa polskiej ambasady w Tokio.
[23:30 AKTUALIZACJA]
Wygląda na to, że sytuacja na "internetowym froncie" nieco się uspokoiła. Z listy niedzielnych ataków działa w zasadzie większość stron. Czy to cisza przed burzą? A może po prostu zabezpieczenia zostały wzmocnione i ataki nie przynoszą już spodziewanych rezultatów?
Komunikat o braku możliwości połączenia się znaleźć można na stronie Kancelarii Prezesa RM (fotka poniżej). Nie zrobiono również nic z wiadomością grupy Polish Underground , o której pisaliśmy kilka godzin temu.
Kancelaria Prezesa RM fot. premier.gov.pl
Zmartwionych informujemy, że bez problemu działa natomiast blog Kasi Tusk. Zmieniło się natomiast przesłanie, które zobaczymy na stronie podszywającej się pod makelifeeasier.pl. Teraz umieszczano tam grafikę zachęcającą do odwiedzania "serwisów mniej zależnych od reżimu".
Strona udająca blog Kasi Tusk fot. makelifeasier.pl
[AKTUALIZACJA]
Wydaje się, że główna fala ataków minęła. W odpowiedzi na ironiczne podziękowania ministra Sikorskiego haktywiści jeszcze tylko ponownie - tego samego wieczora - zablokowali witrynę MSZ i poinformowali o umieszczeniu w serwisie YouTube filmu z przesłaniem do polskiego rządu i parlamentu.
W materiale lektor wyśmiewa wytłumaczenie ministra Grasia, jakoby awaria rządowych i ministerialnych stron była wynikiem szczególnie dużego zainteresowania internautów. Tłumaczy także, że kolektyw jest w posiadaniu danych na temat ważnych osobistości, które w razie potrzeby może ujawnić. Radzi premierowi Tuskowi ponowne przemyślenie kwestii podpisania ACTA i zwraca uwagę na łatwość, z jaką ataki zostały przeprowadzone.
Na pewno trudno odmówić lektorowi racji w tym ostatnim punkcie. Ataki na poszczególne strony wydawały się być doskonale skoordynowane i docierały do celu w przeciągu najwyżej kilku minut. Jak gdyby zabezpieczenia w ogóle nie istniały. Przykładem może być choćby szybka odpowiedź na podziękowania ministra Sikorskiego.
AnonyPL fot. Twitter
[AKTUALIZACJA]
Ofiarami skoordynowanej akcji padły między innymi witryny sejmu, Kancelarii Prezesa Rady Ministrów, strona premier.gov.pl, Ministerstwa Spraw Zagranicznych, Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego, oraz www.radeksikorski.pl.
Mimo gróźb haktywistów, atak przetrwała witryna MON i ABW, które notują chyba rekordowo krótkie czasy ładowania - w mrugnięciu oka zawartość pojawia się na ekranie. Spokój maja także inne atakowane wcześniej strony. Także Ministerstwo Administracji i Cyfryzacji wita internautów wizerunkiem uśmiechniętego ministra Boniego. Mimo iż MAC znalazło się na liście celów haktywistów. Czyżby ministerialni informatycy okazali się lepiej przygotowani niż administratorzy innych zaatakowanych instytucji?
MAC fot. IRC
Prawdopodobnie zakończy się zapowiedzianym już internetowym protestem przeciwko podpisaniu ACTA .
Tak jak miało to miejsce do tej pory, haktywiści (w tym ci z grupy Anonymous ) koordynują swoją akcję za pośrednictwem kanałów IRC i serwisów społecznościowych, w tym także popularnego Twittera. Około 19:30 na kanale Anonymous Lulzsec pojawiła się informacja o rozpoczęciu ataku na powiązane z parlamentem witryny gov.pl .
kanał Lulz fot. Twitter
W nocy 22 stycznia 2012 roku rozpoczęła się pierwsza faza - Tango Down , podczas której za pomocą techniki DDOS zablokowano między innymi witryny internetowe Sejmu, ABW, MON, PSL, oraz wiele innych.