Wzbogacili się wraz z Facebookiem

Jak pisaliśmy już wczoraj, Facebook złożył wszystkie niezbędne dokumenty i wkroczy na giełdę najprawdopodobniej w maju, a z debiutu chce zgarnąć 5 miliardów dolarów. Oceny analityków mówią, że wartość firmy może sięgnąć 75-100 miliardów dolarów. Firma to jednak także ludzie, którzy razem z nią stali się miliarderami.

To właśnie o nich niezwykle ciekawy artykuł pojawił się w dzisiejszym wydaniu NY Times.

Jacy to ludzie?

Marka Zuckerberga chyba wszyscy znają. Jego udziały w firmie wynoszą 28,4 procent, co oznacza, że jest w posiadaniu majątku wartego ponad 28 miliardów dolarów. Facebook to jednak nie tylko on.

Peter Thiel był pierwszym zewnętrznym inwestorem Facebooka. Włożył w niego 500 tysięcy dolarów. Dziś jego udziały mogą być warte nawet ponad 2 miliardy dolarów. Jeszcze więcej zyskał Bono, lider zespołu U2, którego firma kapitałowa, Elevation Partners, zapłaciła w 2010 roku 120 milionów dolarów za akcje FB. Inna firma, Accel Partners, jest w posiadaniu 201,4 miliona akcji Facebooka, co przekłada się na jakieś 4-5 miliardów dolarów.

Jest także Sheryl Sandber, dyrektor operacyjny Facebooka, która obecnie jest właścicielem 1,9 miliona akcji firmy, ale ostatecznie może zebrać ich nawet 38,1 miliona, co sprawi, że będzie jedną z najbogatszych kobiet w Sillicon Valley.

Milionerzy powstali dzięki Facebookowi to jednak nie tylko ludzie związani z nim samym czy firmy, które w niego zainwestowały.

Dwa miliony akcji należą do ojca Zuckerberga, prywatnie dentysty z Nowego Jorku.

133,8 miliona akcji jest w posiadaniu Dustina Moskovit za, współzałożyciela Facebooka i współlokatora Zucerberga z czasów college'u.

Najciekawsza jest jednak chyba historia Davida Choe, graficiarza, który namalował mural na pierwszej siedzibie Facebooka. Za swoją pracę mógł zostać wynagrodzony gotówką albo akcjami. Choć uważał, że idea stojąca za serwisem nie ma sensu, wybrał to drugie. Dziś może być w posiadaniu majątku wartego nawet 200 milionów dolarów.

Wszyscy ci ludzie zarobili miliony na jednej firmie. Najbardziej niespodziewani milionerzy/miliarderzy ostatnich lat?

Więcej o: