Ten plakat... odtwarza muzykę

Wyobraź sobie taką sytuację: widzisz na mieście plakat promujący koncert nieznanego ci zespołu. Podchodzisz do niego, dotykasz go i możesz posłuchać muzyki danej kapeli. Niemożliwe? A to wcale nie science-fiction.

Firma Uniform oraz konsorcjum brytyjskich naukowców pracują nad projektem, który roboczo nazwany został "Paper Apps". Przy pomocy przewodzącego prąd atramentu można nadrukować na zwykłej kartce obwody elektryczne. Dzięki temu można uzyskać papier, który jest o wiele bardziej "interaktywny" niż normalny.

Flagowy prototyp stworzony pod tym szyldem to z pewnością "The Listening Post" - plakat, który odtwarza muzykę. Znajdują się na nim informacje na temat wszystkich koncertów, które w najbliższym czasie odbędą się w (hipotetycznym) mieście. Wystarczy przycisnąć miniaturkę jednego z nich, by usłyszeć fragment twórczości danego zespołu. Sam plakat i obwody oczywiście do tego nie wystarczają, ale sprzęt zdolny je obsłużyć jest na tyle mały, że może zostać przyczepiony do samego papieru, a zasilany jest bateryjką od zegarka. Ten prototyp już działa.

W przyszłości naukowcy myślą o tym, by taki plakat podłączyć do sieci - wtedy mógłby w czasie rzeczywistym odtwarzać twórczość danego zespołu z takich portali jak np. SoundCloud czy MySpace.

Drugi prototyp pod szyldem "Paper Apps" to kartki pocztowe z wgraną na nich piosenką - do ich odtwarzania potrzebny jest jednak specjalne urządzenie, co z pewnością zmniejsza ich użyteczność.

Największą zaletą takiego rozwiązania jest fakt, że przewodzący prąd atrament można nadrukować na papierze przy pomocy zwyczajnej drukarki. Promocja muzyki to oczywiście tylko jedna z możliwości, w jakich można by wykorzystać taki wynalazek, nietrudno wyobrazić sobie inne. Branża reklamowa pewnie już zaciera ręce...

[za BBC , Uniform ]

Więcej o: