Trwoga przed Amazonem. Monopol zabija wydawców?

Amerykańscy wydawcy obawiają się, że cenowa presja Amazona może kosztować ich zbyt wiele. Prowizje drastycznie podniesione w styczniu mogą doprowadzić wydawców do bankructwa. Czy największa internetowe księgarnia wykorzystuje pozycję monopolisty?

45 procent ceny - tyle Amazon, największy internetowy detalista, oferuje wydawnictwom za ich książki. Presja na wydawców zaczęła się w styczniu i z miesiąca na miesiąc przynosi coraz więcej efektów - rezygnację ze współpracy, znikające tytuły.

McFarland, oficyna wydająca m.in. podręczniki, warunki narzucone przez Amazona uznała za "apokalipsę". Firma od dziesięciu lat związana jest z Amazonem, teraz musi liczyć się z poważnymi kłopotami - sprzedaje w e-księgarni 70 procent swojego towaru.

Amy Rhodes z firmy Market Partners International nazywa sprawę po imieniu

"Zakładamy, że chcą większego rabatu od wszystkich".

Prezes wydawnictwa Independent Publishers Group, które straciło możliwość sprzedaży 5000 swoich tytułów po odrzuceniu propozycji Amazona, nie rozumie działań swojego - do niedawna - partnera.

"W pewnym momencie trzeba powiedzieć dość. Ponosimy znacznie większe ryzyko wprowadzając książki na rynek niż Amazon sprzedając je czytelnikom."

Mike Shatzkin, szef Idea Logical wydaje się jeszcze bardziej rozczarowany:

"Nigdy żadna firma nie miała tak wielkiego potencjału do dominacji na rynku wydawniczym jaki ma teraz Amazon".

Wydawcy mają czego się bać - w Internecie Amazon sprzedaje 75 procent publikacji "drukowanych" i 60 procent elektronicznych.

Strategia giganta wydaje się jasna: doprowadzić dostawcę do uzależnienia i wtedy dyktować warunki. Może się jednak okazać, że krew zbyt szybko toczona doprowadzi do wykrwawienia się ofiary. A kiedy zabraknie wydawców - co będzie sprzedawał Amazon?

W zeszłym roku Empik próbował przejąć portal Merlin.pl , przodujący w sprzedaży książek. Zgody na transakcję nie wydał jednak UOKiK - swoją decyzję uzasadniał obawami o zbytnie zmonopolizowanie polskiego rynku.

[ za dispatch.com ]

Więcej o: