Aero2 - Internet za darmo dla każdego. Jak z niego skorzystać?

Każdy Polak może za darmo korzystać z Internetu. Za darmo, spytacie? W tym musi być jakiś haczyk. Podpowiadamy, że nie, haczyków nie ma. Jest to oferta firmy Aero2, która może przysporzyć kilka problemów, ale internet faktycznie można mieć za darmo. Jak?

Przygodę z Aero 2 trzeba rozpocząć od zdobycia karty SIM . Można to zrobić na kilka sposobów, które opisano na stronie internetowej operatora . Pierwszym jest wypełnienie odpowiedniego formularza i zamówienie karty do domu. Drugim, zamówienie jej w Internecie i odbiór osobisty w biurze obsługi klienta w Warszawie (ulica Lwowska 19). To jednak poważne ograniczenie dla tych osób, które nie mieszkają w stolicy.

Kłopotliwym rozwiązaniem dla wszystkich spoza Warszawy jest także trzecie rozwiązanie. Sprowadza się ono do odbioru karty SIM w jednym z trzech salonów firmowych Sferia (ich adresy także można znaleźć na stronie internetowej operatora ) . Niestety, one także znajdują się w stolicy, więc z tej możliwości skorzystają jedynie nieliczni lub ci, którym nie przeszkadza dłuższa lub krótsza podróż. Próbowaliśmy się dowiedzieć, czy istnieją jakiekolwiek punkty poza Warszawą, w których można zdobyć kartę SIM, ale w biurze obsługi Aero 2 nikt nie podnosił słuchawki.

Odbiór karty

Internet w Aero 2Internet w Aero 2 fot. Krzysztof Pielesiek

Nasza wizyta w salonie Sferia była bardzo krótka. Spędziliśmy w nim zaledwie kilka minut. Przy jednym z biurek podpisaliśmy umowę, w kasie wnieśliśmy depozyt - za kartę SIM pobierana jest w 100% zwrotna kaucja w wysokości 20 złotych - pokazaliśmy potwierdzenie wpłaty i już mieliśmy praktycznie wszystko, co potrzebne jest do skorzystania z darmowego Internetu. Nasza "umowa" będzie obowiązywała dopóki z niej nie zrezygnujemy lub do chwili wyłączenia dostępu do darmowego Internetu.

Warto przy okazji zaznaczyć, że w pierwszych miesiącach działania Aero 2, potencjalni użytkownicy narzekali, że bardzo ciężko odebrać kartę SIM i generalnie jest ich bardzo mało. Teraz jest zupełnie inaczej. Na biurku obsługującej nas kobiety leżała paczka, w której lekko licząc było kilkaset kart SIM. Musimy też zaznaczyć, że byliśmy w salonie Sferia niecałą godzinę po jego otwarciu, a w kolejce po Aero 2 zdążyło się ustawić kilka osób, a kolejne co kilka chwil do niej dołączały. Firma informuje, że obecnie posiada trochę ponad 20 tysięcy kart SIM.

Ciekawostką, o której warto wspomnieć jest także regulamin. Przy wydawaniu karty Aero 2 spytaliśmy o możliwość zapoznania się z nim. Obsługująca nas pani oznajmiła, że regulaminy nie są wydawane klientom , chyba że bardzo tego chcą. Można je natomiast znaleźć na stronie internetowej operatora. Tymczasem na umowie, domyślnie zaznaczono, że klient zapoznał się właśnie z regulaminem. Ostrożnym zalecamy więc, by jednak poprosili o wydrukowanie go.

Modem

We wstępie wspominaliśmy, że o ile zdobycie karty Aero 2 nie jest wielkim wyzwaniem, to z samym darmowym internetem są jednak problemy. I owszem, są.

Przede wszystkim należy pamiętać, że karta SIM będzie używana w modemie - najczęściej zapewne w popularnym "paluszku" (modem USB) jaki dostajemy od operatorów sieci GSM. I tu właśnie należy być ostrożnym, gdyż duża część tego typu urządzeń po prostu nie będzie działała z kartą Aero 2.

Zanim wybierzemy się na zakupy warto się więc zapoznać z listą urządzeń obsługujących rodzimy, darmowy internet. Tu spotyka nas kolejna niemiła niespodzianka. Na stronie internetowej operatora znajdziemy jedynie króciuteńką listę pięciu modemów, które na pewno będą działały . Żeby było ciekawiej, nie są one wymieniane bezpośrednio na stronie, a są "ukryte" w pliku .pdf. Warto zatem skorzystać z bardziej szczegółowych list, które opublikowano chociażby na łamach serwisu JD-Tech .

Nas spotkała niestety przykra niespodzianka. W redakcji mieliśmy trzy modemy USB i niestety żaden z nich nie współpracował z kartą Aero 2. Jeden z nich widoczny jest na zdjęciu.

Modem HuaweiModem Huawei fot. Krzysztof Pielesiek

Trzeba również pamiętać, że w wielu przypadkach, modem trzeba będzie skonfigurować dla nowego połączenia. Osoby, które nie znają się na tego typu rzeczach, mogą mieć z tym problem. I tu nie ma co liczyć na to, że operator przyjdzie nam z pomocą. Podaje on jedynie, jakich ustawień trzeba użyć. Gdzie je wpisać, jak skonfigurować nowe połączenie - tu będziemy już musieli posiłkować się wiedzą zdobytą w Internecie lub u znajomych. Warto także wspomnieć, że internauci twierdzą, że na części modemów trzeba  zainstalować zewnętrzne oprogramowanie, by skonfigurować nowe połączenie.

Na plus Aero 2 można zaliczyć to, że karta SIM jest fabrycznie przycięta. Możemy jej więc od ręki użyć zarówno w modemie jak i w tabletach, do których klasyczna karta po prostu nie wchodzi.

I właśnie możliwość użycia karty Aero 2 w tablecie pozwoliła nam sprawdzić możliwości darmowego Internetu. Włożyliśmy ją do iPada 2, którym przetestowaliśmy działanie Sieci.

Internet w PolsceInternet w Polsce fot. india.blog.nimbuzz.com

Testy

Aero 2 jest internetem darmowym. Nie powinniśmy więc oczekiwać, by działał z taką samą prędkością jak nasze domowe łącze w sieci kablowej czy rozwiązania, które oferują operatorzy sieci GSM. To, co zapewnia rodzima firma, to dostęp do sieci z prędkością 256kbit/s . W maju tego roku prędkość zostanie podniesiona do 512kbit/s . Z "demonem prędkości" nie mamy więc do czynienia, ale przecież korzystamy z internetu za darmo. Powinien on jednak wystarczyć do przejrzenia poczty elektronicznej lub stron internetowych. Trzeba też pamiętać, że połączenie z siecią zrywane jest co 60 minut , ale można je momentalnie wznowić. Nie jest to więc wielkie utrudnienie.

Zobacz wideo
Więcej o: