SmartTripod czyli zrobotyzowany operator kamery nagrodzony przez Microsoft

Arthur Wait wygrał konkurs Microsoftu @Home Competition dzięki interaktywnemu i samodzielnemu statywowi, który sprawi, że filmy będą wyglądały jak kręcone przez człowieka.

Wynalazek pana Waita idealnie trafia w dzisiejsze potrzeby domorosłych twórców filmowych. Jedną z podstawowych wad filmików umieszczanych w sieci jest kiepska jakość zdjęć - w dużej mierze przez koszmarne kadrowanie, brak ruchu i nienaturalną pozycję ciała w kadrze.

Wszystkie te bolączki amatorskiego wideo niweluje SmartTripod podnoszący tworzone materiały przynajmniej o klasę wyżej.

Pan Wait wykorzystał w swojej pracy - zgodnie z regułami konkursu - program Microsoft Robotics Developer Studio 4 służący programowaniu ruchów robota, czujnik ruchu Kinect i platformę, na której porusza się całość - Eddie Robot Platform .

W zestawie znajduje się też zwykły statyw oraz zestaw siłowników sprzężonych z Kinectem i laptopem pozwalające obracać kamerę.

Oglądając nagranie stworzone przy pomocy wynalazku trudno odgadnąć, że nie było wykonywane przez człowieka. Kamera idealnie nadąża za ruchem filmowanej osoby, obraca się bez opóźnień, zatrzymuje i rusza w idealnej synchronizacji.

Twórca SmartTripod zasłużył na główną nagrodę wynoszącą 10 tys. dol. z uwagi na doskonałe dopracowanie swojego projektu. Inteligenty statyw może poruszać się w kilku trybach - podążać przed lub za filmowanym obiektem, przejeżdżać z prawej do lewej, pozostawać w bezruchu śledząc jednocześnie niewielkie ruchy twarzy. Statyw może też robić zbliżenia - na przykład na dłoń wskazującą co jest w miskach na stole. Lewa ręka wyznacza pułap, poniżej którego kadrowany jest obraz, a prawa wyznacza punkt, za którym podąża oko kamery. W efekcie na ekranie widzimy, jakby kamerzysta śledził ruchy dłoni osoby coś prezentującej.

Za niezwykłą grację ruchów SmartTripoda odpowiedzialny jest szereg algorytmów dostosowujących ruchu robota do prędkości przesuwania się osoby, kąta filmowania oraz odległości.

Poniżej znajdują się dwa filmiki. Pierwszy to nagranie wykonane przez twórcę SmartTripoda przy jego użyciu, drugi opowiada o tym jak wszystko powstało.

 
 

[ za engadget.com ]

Więcej o: