WWDC 2015: 7 najbardziej oczekiwanych premier Apple

W poniedziałek, 8 czerwca, rusza konferencja dla deweloperów WWDC 2015. Apple zaprezentuje kilka nowych produktów lub usług. O których piszą światowe media technologiczne?

Już w poniedziałek rozpocznie się jedna z najważniejszych imprez organizowanych przez Apple - konferencja WWDC 2015. Skierowana do deweloperów jest doskonałą okazją do zaprezentowania nowych produktów i usług. Sprawdziliśmy jakie premiery wyczekiwane są najbardziej przez światowe media. Oto najważniejsze.

Konkurent Spotify

Od kilku tygodni do prasy przedostają się informacje o nowej muzycznej usłudze Apple. Chmura Beats , utworzona w oparciu na przejętej w zeszłym roku marce, miałaby być bezpośrednią konkurencją Spotify. Użytkownik płacąc 10 dolarów miesięcznie miałby nieograniczony dostęp do muzyki. Wprowadzenie nowej usługi może być jednym z priorytetów Apple . Na tyle istotnym, że firma może udostępnić usługę nie tylko użytkownikom swojego sprzętu, ale również użytkownikom Androida.

Asystent w stylu "Google Now"

Portal 9to5Mac twierdzi, że Apple zaprezentuje nową funkcję iOSa zbliżoną w działaniu do Google Now. Asystent o nazwie "Proactive" ma wyświetlać na ekranie smartfonu bieżące informacje skompilowane z różnych źródeł takich jak Kalendarz, położenie geograficzne, Kontakty, Passbook. Podobnie jak w przypadku Cortany asystent Apple ma "zapewniać użytkownikom prywatność"

"Proactive" może też w przyszłości trafić na system OS X. Oznaczać to będzie, że wirtualny asystent będzie czymś, z czego korzystać będziemy niezależnie od platformy. Zarówno Google jak i Microsoft wykazują ten sam trend.

"Naprawiony" iOS

Portal 9to5 Mac twierdzi, że Apple ograniczy ilość nowości dla systemu mobilnego. iOS9 ma być przede wszystkim stabilny. Według źródeł portalu programiści położyli olbrzymi nacisk na "wyczyszczenie" mobilnego systemu z wszelkich błędów powodujących problemy, zawieszanie się etc.

Mapy i rzeczywistość rozszerzona?

Mapy i rzeczywistość rozszerzona?Mapy i rzeczywistość rozszerzona? Fot. 9to5Mac Fot. 9to5Mac

Jedną z najciekawszych nowości iOS 9 ma być możliwość wyświetlania interaktywnych danych na mapach Google. 9to5Mac twierdzi wprost, że chodzi tu o "rzeczywistość rozszerzoną". Jej działanie tłumaczy poniższe zdjęcie.

Apple ma korzystać z danych Yelp i NOKIA Here. Ciekawe czy pozwoli to zastąpić informacje, które Apple mógłby zdobyć dzięki Google. Wiadomo jednak, że jeśli chodzi o mapy dwaj giganci ostro ze sobą konkurują.

Centrum powiadomień w OS X

Nowości związane z systemem stacjonarnym Apple mają na celu podniesienie bezpieczeństwa. Krytyczne foldery mają być lepiej zabezpieczone.

W OS X mamy zobaczyć też nową wersję wyszukiwarki Spotlight, zapewne zbliżoną możliwościami do asystenta "Proactive". Kolejną nową funkcją ma być centrum powiadomień "Control Center". Żadna z nowości, łącznie z nowym Safari, nie zapowiada się na kompletną rewolucję. Apple zamierza raczej ulepszać poszczególne elementy systemu.

Większe otwarcie na Apple Watch

TOBY MELVILLE/REUTERS

Programiści Apple mają też dostać od Apple więcej informacji potrzebnych do tworzenia aplikacji na Apple Watch. Deweloperzy otrzymają nowe narzędzia programistyczne - dzięki temu będą mogli tworzyć aplikacje wykorzystujące więcej danych z czujników.

Nowe możliwości iPada

Portal 9to5Mac twierdzi, że Apple pracuje nad nowym narzędziem dla użytkowników iPada. Chodzi o dzielenie ekranu na dwie części i niezależną pracę nad dwoma osobnymi wątkami. Nie jest jednak jasne, czy Apple zaprezentuje tę funkcję podczas WWDC 2015, czy będzie zwlekać do premiery nowych iPadów. Chociaż nic nie wyklucza, że obie premiery nastąpią właśnie podczas konferencji.

Bez Apple TV?

New York Times informuje, że Apple po raz kolejny wstrzyma się z prezentacją nowego Apple TV. Powody tej decyzji nie są jasne, ale najpewniej "produkt nie jest jeszcze gotowy".

Hasło tegorocznej konferencji Apple to "Epicentrum zmian". W powyższym zestawieniu widzimy wiele interesujących nowości, nic jednak nie zapowiada się na przełom. Usługa muzyczna "Beats" jest zapewne bardzo istotna dla Apple, ale nawet tak potężna firma będzie miała problem by pokonać Spotify. Z tej chmury korzysta 60 mln użytkowników, z czego abonament opłaca piętnaście milionów.

Zapowiadane zmiany w iOS9 i OS X są ważne, pojawienie się wirtualnego asystenta w stylu Google Now to dobry pomysł. Trudno go jednak nazwać rewolucją.

Rewolucji po konferencji Apple zatem się nie spodziewamy, nie wykluczamy jednak niespodzianek. Dlatego zapraszamy w poniedziałek na relację na żywo.

[ za The Verge ]

Więcej o: