Spotify odcina się od Apple. Użytkownicy iPhone'ów mogą zostać bez subskrypcji

Spotify nie będzie więcej wpierać płatność za pośrednictwem App Store na iPhone'ach. Chcąc korzystać z płatnej wersji usługi, trzeba będzie wykupić abonament bezpośrednio w Spotify. Część użytkowników może więc zostać odciętych od serwisu.

Spotify zrezygnowało z oferowania subskrypcji przez płatności w sklepie z aplikacjami Apple jeszcze w 2016 roku ze względu na opłaty, jakie pobiera kalifornijski gigant od takiej transakcji. Za pośrednictwo w każdej płatności Apple chce bowiem aż 30 proc. prowizji, co doprowadziło przed laty do słynnego sporu z Epic Games i wyrzucenia Fortnite z App Store.

Zobacz wideo Spotify, YouTube Music, Tidal czy Apple Music? Porównujemy najpopularniejsze aplikacje muzyczne

Koniec z opłacaniem Spotify przez App Store

Choć Spotify od lat nie pozwala już nowym użytkownikom na rozpoczęcie subskrypcji przez App Store, użytkownicy, którzy zdecydowali się na taką opcję wcześniej, mogli robić to w dalszym ciągu (choć musieli płacić o 3 dolary więcej niż bezpośrednio w Spotify). Aż do teraz. Szwedzki serwis zaczął powiadamiać użytkowników o planowanym odcięciu się od pośrednictwa Apple. "Kontaktujemy się z Tobą, ponieważ kiedy dołączyłeś do Spotify Premium, subskrybowałeś usługę rozliczeniową Apple. Niestety, nie akceptujemy już tej metody rozliczeń jako formy płatności" - napisano w mailach rozesłanych do użytkowników.

Spotify tłumaczy, że użytkownicy mogą korzystać z wersji Premium serwisu do końca swojego okresu rozliczeniowego. Dzień po zakończeniu subskrypcji zostaną automatycznie przeniesieni do darmowej wersji Spotify. Jeśli wciąż chcą korzystać z Premium, będą musieli zdecydować się na wykupienie nowego abonamentu, ale tym razem już bezpośrednio przez aplikację lub stronę Spotify. Serwis tłumaczy w oświadczeniu dla portalu Variety, że taka forma płatności daje "najlepszą w swojej klasie subskrypcję". Tłumacząc na nasze, omijając pośrednictwo Apple użytkownicy zapłacą mniej za dokładnie te same funkcje w Spotify.

Warto przypomnieć, że w 2019 roku Spotify złożyło w Unii Europejskiej skargę na Apple. Serwis argumentował, że amerykańska firma wykorzystuje swoją dominującą pozycję na rynku, nakładając ogromną, aż 30 proc. prowizję na płatności przez App Store. Szwedzi w podobny sposób narzekali wtedy też na Google, które również pobiera podobnej wysokości opłaty za płatności przez Google Play.

Więcej o: