Dowiedz się jakie znane funkcje znikną z Windows 10

Windows 10 zadebiutuje oficjalnie już 29 lipca. Najnowszy system stworzony przez Microsoft nie będzie diametralnie różnił się od poprzednika, pewne funkcje jednak znikną. Wiemy jakie.

Windows 10, system, który dla Microsoft może okazać się przełomem, oficjalną premierę ma 29 lipca. Od kilku miesięcy, dzięki wersji Technical Preview, wiemy, jak Windows 10 będzie wyglądał i działał. Poznaliśmy też najważniejsze nowości, które Microsoft wprowadził do Windows 10 - przeczytacie o nich w tym materiale.

Microsoft zdecydował jednak, że niektóre funkcje z Windows 10 znikają bezpowrotnie. Komputer Świat opublikował ich wykaz - jeśli używacie Windows 7 lub Windows 8 dowiecie się co się zmieni.

Windows 10 - wciąż bez Pasjansa. Dla części użytkowników ta wiadomość będzie szokiem, być może i głównym powodem, by na Windows 10 jednak się nie przesiadać. Microsoft już od Windows 8 nie dodaje domyślnie Pasjansa do systemu operacyjnego. Na otarcie łez dodamy, że Pasjans, Saper i Kierki można dalej pobrać ze Sklepu Windows.

Windows 10 nie odtworzy DVD. W odróżnieniu od starszych wersji systemu w Windows 10 po włożeniu płyty DVD z filmem do napędu nie stanie się nic. Microsoft zdecydował, że sami musimy znaleźć program do filmów na DVD. Nieco nas ta decyzja dziwi, zastanawiamy się jednak, czy ktoś ogląda jeszcze filmy DVD na komputerze?

Windows 10 bez Media Center. Komputery z Windows 10 na pokładzie nie będą już "domowym centrum rozrywki". Po ponad dekadzie Microsoft odesłał Windows Media Center na emeryturę. Przesiadka na Windows 10 będzie oznaczać, że program zniknie.

Windows 10 nie pozwoli ci wyłączyć aktualizacji. Jak już informowaliśmy użytkownicy Windows 10 w wersji Home nie będą mogli wyłaczyć aktualizacji. W Windows 10 aktualizacje będą pobierać i instalować się automatycznie.

Windows 10 wymusi aktualizacjeWindows 10 wymusi aktualizacje Fot. za howtogeek.com

Fot. za howtogeek.com

Windows 10 poradzi sobie z dyskietkami, ale.. . nie bez problemu. Potrzebna będzie instalacja nowego sterownika. Dlatego zaraz po instalacji systemu możemy stracić dostęp do danych zapisanych na dyskietkach. Na szczęście tymczasowo. Zastanawiacie się: czy ktoś w ogóle używa jeszcze dyskietek? Tak, sprawdziliśmy to bardzo dokładnie. Nie, w ZUSie ich nie używają .

Windows 10 bez Gadżetów. Jeden z najbardziej kuriozalnych pomysłów, jakie miał Microsoft, czyli Gadżety, w Windows 10 się nie pojawią. Ci, którzy korzystają z "ósemki" już o tym wiedzą. Użytkownicy "siódemki" po przesiadce na Windows 10 mogą być brakiem gadżetów rozczarowani. Chociaż według mnie będą ucieszeni ilością zwolnionych zasobów.

Windows 10 bez kafli "na dzień dobry". Wielu użytkowników nawet "nie spróbowało" Windows 8 - tak złą sławę mają kafle pojawiające się po uruchomieniu aktualnej wersji systemu. Microsoft zdecydował, że w Windows 10 zobaczymy stary, poczciwy pulpit.

Windows 10 nie każe ci szukać po omacku. W Windows 10 zniknie jeden z największych koszmarów Windows 8 - wywoływanie funkcji poprzez najechanie kursorem na narożnik ekranu. Microsoft wycofał się z tego pomysłu - zamiast walczyć z niereagującym narożnikiem ekranu będziemy mogli przechodzić pomiędzy wątkami kombinacją klawiszy Alt+Tab.

Windows 10 bez menu bocznego. Kolejny naprawdę dziwny pomysł, na jaki wpadł Microsoft to Charm Bar. Pojawia się po prawej stronie ekranu. Przed poprawką 8.1 to tam można było... wyłączyć komputer. W Windows 10 bocznego menu nie zobaczymy. Brawo Microsoft!

Twoja ulubiona funkcja znika w Windows 10? Mamy rozwiązanie!

Microsoft wprowadził do Windows 10 wiele zmian, które jak to zwykle bywa jednym będą podobać się mniej, innym bardziej. Każde rozwiązanie, które Microsoft w Windows 10 usunął można zastąpić alternatywnym oprogramowaniem .

Windows Media Center, który w Windows 10 znika, może zastąpić aplikacja KODI znana wcześniej jako XMBC. Z innymi funkcjami jest podobnie. Odtwarzacz DVD, który w Windows 10 również znika można zastąpić VLC albo KM Playerem . Część użytkowników może być rozczarowana tym, że Microsoft usunął z Windows 10 Gadżety. Żaden problem - wystarczy pobrać Sidebar . Oryginalnego Pasjansa i Sapera, którego w Windows 10 nie zobaczymy. Nowe gry można jednak... pobrać ze stron Microsoft. ( 1 , 2 )

Przygotuj się do premiery Windows 10

Premiera Windows 10 już 29 lipca. Użytkownicy dotychczasowych wersji systemu od pewnego czasu widzą z prawej strony specjalną ikonę, która jest narzędziem aktualizacji.  Kliknięcie w ikonkę uruchomi system rezerwacji. Wyrażamy zainteresowanie aktualizacją do Windows 10, podajemy swojego maila i... grzecznie czekamy na 29 lipca. Warto z takiej "rejestracji" skorzystać. Być może dzięki temu przesiadka na Windows 10 pójdzie szybko i sprawnie, a serwery nie zapchają się na amen od samego rana.

Boicie się problemów, które może nastręczać premiera Windows 10? Skorzystajcie ze specjalnej strony Microsoftu.

Więcej o: