Windows 10 już jest. To ostatnia duża premiera systemu operacyjnego

Podobno co drugi system operacyjny Microsoftu jest dobry. XP był dobry, Vista zła, Siódemka dobra, Windows 8 zły. Jaki będzie Windows 10? Lepiej dla wszystkich, żeby był dobry. Bo Windows 11 raczej się nie pojawi.

W końcu nadszedł - pierwszy dzień ostatniej wersji Windows. Microsoft twierdzi obecnie, że Windows 11 nie będzie, a system operacyjny będzie aktualizowany kolejnymi seriami poprawek. Dlatego warto skupić się na tym, co zmieni się już dziś. A zmieni się całkiem sporo - pytanie, czy zmiany przypadną wam do gustu.

1. Co nowego w Windows 10

Fot. Microsoft/ Gazeta.pl

Trochę nowości, trochę kompromisów, ale efekt końcowy jest całkiem udany. Co nowego znajdziemy w Windows 10?

- Wraca pełnoprawne menu Start

- Aplikacje uniwersalne - otwierasz aplikację na smartfonie, czytasz. Potem w biegu nanosisz poprawki na tablecie, a ostateczną wersję szlifujesz na komputerze

- Do dyspozycji dostajemy wirtualne pulpity

- Jest też całkiem nowa przeglądarka Microsof Edge

- Jeśli macie w domu konsolę Xbox One, to będziecie mogli streamować z niej obraz na komputer

Z naszych doświadczeń wynika, że Windows 10 został zlepiony z najlepszych cech Siódemki i Ósemki.

Pełną listę nowości Windows 10 znajdziecie tu .

 

2. Czego w Windows 10 nie znajdziesz?

Nie wszystkie znane nam teraz funkcje pojawią się w Windows 10. Nie znajdziemy w nim między innymi:

- charms bar - menu znanego z Windows 8, które pojawiało się po najechaniu kursorem w prawy róg ekranu

- Media Center

- Płyta DVD sama się nie odtworzy

Nam takie zmiany całkiem pasują. Jeśli jednak interesuje was, czego zabraknie w Windows 10, to pełną listę znajdziecie tu .

3. Aktualizacja do Windows 10 jest za darmo

Fot. Microsoft/ Gazeta.pl

Przynajmniej, jeśli korzystasz z Windows 7 albo 8. Jeśli tak, to przez rok możesz skorzystać z darmowej aktualizacji i o ile nie będziecie zmieniać komputera, to wszystkie kolejne łatki także będą dostępne za darmo. Bezpłatnej aktualizacji do Windows 10 nie będą mogli przeprowadzić użytkownicy niektórych wersji Windows 7 Enterprise, Windows 8/8.1 Enterprise i Windows RT/RT 8.1. Więcej informacji przeczytacie tu .

Specjalne narzędzie -  Windows 10 Media Creation Tool , z pomocą którego dokonacie aktualizacji do Windows 10, a także pobierzecie obraz ISO systemu w odpowiedniej wersji pobierzecie tutaj .

4. Za darmo także dla piratów

Ta kwestia wywołała małą burzę wśród użytkowników. Tak, jeśli ktoś teraz ma na komputerze zainstalowaną nielegalną wersję Windows 7 lub 8, to zapewne będzie mógł za darmo zaktualizować system do Windows 10. Ale aktualizacja nie oznacza legalizacji. Nowy Windows 10 takiej osoby wciąż będzie piracki.

5. Windows 10 w końcu na pendrive'ach

Fot. Microsoft/ Gazeta.pl

Windows 10 w wersji pudełkowej będzie sprzedawany na pendrive'ach. Port USB jest w każdym komputerze, natomiast napędy CD/DVD zajmują za dużo miejsca, by instalowano je w coraz cieńszych laptopach. Nawet małe stacjonarne komputery często nie mają już napędów - dziś główne zastosowanie srebrnych krążków to muzyka (jeszcze) i filmy (też coraz rzadziej).

6. Skoro Windows 8 był tą "złą" wersją, a Microsoft ominął numer 9, to jaki będzie Windows 10?

Chcielibyśmy wierzyć, że numeracja nie ma nic do rzeczy i że Windows 10 będzie udanym systemem operacyjnym. Na razie wiele na to wskazuje. Microsoft poszedł na kilka ustępstw - np. w przypadku menu Start - dodał kilka nowych funkcji, nie zmusza nas już tak gorączkowo do przesiadki na urządzenia z dotykowymi ekranami.

7. Ceny. Windows 10 kosztuje tyle, co Windows 8.1?

W polskim sklepie Microsoft Windows 10 jeszcze nie widnieje. System można jednak kupić w sklepach online. Poznaliśmy ceny, które kształtują się następująco:

Napęd DVD

Windows 10 Home (32 i 64 bit,OEM,DVD, PL) - 429-459 zł

Windows 10 Pro (32 i 64 bit,OEM,DVD, PL) - 624,99- 649 zł

Napęd USB

Windows 10 Home (32 i 64 bit) - 499zł

Windows 10 Pro(32 i 64 bit) - 999zł

Dystrubucja elektroniczna (ESD)

Windows 10 Home (32 i 64 bit) - 499zł

Windows 10 Pro(32 i 64 bit) - 999zł

Dacie szansę Windows 10?

Więcej o: