Twój smartfon z Androidem zabezpiecza hasło? Wystarczy 5 MINUT zabawy w "kopiuj-wklej", by je obejść

Smartfony z najnowszą wersją Androida można "złamać" w banalny sposób. Jeśli dostęp do ekranu startowego blokuje hasło wystarczy kilka minut zabawy w "kopiuj wklej". Telefon "głupieje" i blokada ekranu po prostu... znika.

Do sieci trafiło nagranie , które prezentuje jak obejść hasło zabezpieczające dostęp do smartfonu z Androidem (w wersji Lollipop). "Atak" wydaje się tak prosty do przeprowadzenia, że trudno to nawet nazwać hakowaniem.

Kiedy dostęp do ekranu startowego blokuje hasło wystarczy wybrać opcję "Telefon alarmowy". Następnie, zamiast numeru 112, należy wpisać tekst składający się z  co najmniej 40960 znaków. Wydaje się to bardzo trudno, ale w wierszu działa polecenie "kopiuj" i "wklej" - długi ciąg znaków można więc wygenerować w kilka minut.

Następnym krokiem jest otwarcie aplikacji do robienia zdjęć. Tu ponownie wklejamy ciąg znaków - tym razem musi mieć on co najmniej 163840 znaków. Ale znów działa opcja kopiuj-wklej.

Wystarczy pobawić się w kopiowanie tekstuWystarczy pobawić się w kopiowanie tekstu Fot. za http://sites.utexas.edu/

Fot. za http://sites.utexas.edu/

Wtedy telefon "głupieje" i wyświetla ekran główny smartfonu - można z niego normalnie korzystać, a więc przejrzeć wiadomości, dokonać wszelkich zmian.

Odkrywca luki poinformował o problemie Google już w sierpniu, dlatego odpowiednia poprawka dla modeli Nexus jest już gotowa. CNN twierdzi jednak, że nie jest jasne, czy użytkownicy innych smartfonów z Androidem w wersji Lollipop również ją już otrzymali.

 
Więcej o: