Sztuczna inteligencja ma lepszą intuicję niż człowiek?

Naukowcy z MIT stworzyli algorytmy, które lepiej przewidują zachowanie ludzi niż... ludzie.

Data Science Machine to sztuczna inteligencja stworzona przez parę naukowców z MIT. Jej główną zaletą jest umiejętność przewidywania, na podstawie danych, ludzkich zachowań. Jednym z głównych czynników, który na to pozwala jest fakt, że Data Science Machine potrafi rozpoznać, które z badanych danych mają kluczowe znaczenie dla analizy. Jak do tej pory właśnie w tym byliśmy od maszyn lepsi. Ta umiejętność ma szczególne znaczenie, bo Data Science Machine został zaprojektowany do pracy z Big Data - jego zadaniem jest więc analizowanie nie pojedynczych przypadków, ale wyciąganie wniosków, znajdywanie trendów w informacjach pochodzących od tysięcy czy milionów użytkowników.

Naukowcy, jak wyjaśnia Quartz , stwierdzili, że ich algorytmy nie tylko skuteczniej przewidują zachowanie, robią to też znacznie szybciej od ludzi, którzy na znalezienie odpowiednich wzorców dotyczących zachowania potrzebowali miesięcy. Maszyna od 2 do 12 godzin.

Ten student nie da rady

Badacze przeprowadzili kilka testów, które miały dowieść wyższości algorytmu nad człowiekiem. Jeden z testów polegał na przewidzeniu, kiedy student przerwie kurs online, w którym uczestniczy. Algorytm badaczy z MIT odkrył, że najważniejszym czynnikiem, który pozwala to przewidzieć  jest to, na ile czasu przed egzaminem student zaczął się pilnie uczyć.

Taka analiza pozwoliłaby uczelni prowadzącej kursy online przewidzieć, których studentów należy zmotywować do nauki nim będzie za późno i przerwą kurs.

Czy będziesz tu jeszcze kupował?

Algorytm MIT przetestowano też na zupełnie innych scenariuszach. Okazało się, że skutecznie przewidział też czy wybrana osoba ponownie dokona zakupów w sklepie online. Oznacza to, że sztuczna inteligencja stworzona przez badaczy jest uniwersalna. Powinniśmy cieszyć się z możliwości, jakie to przed nami otwiera, czy bać się sztucznego umysłu, który "prześwietli nas" w mgnieniu oka? Sztuczna inteligencja jest zbawieniem czy największym zagrożeniem ? Jesteśmy ciekawi waszej opinii.

Co jeszcze potrafi sztuczna inteligencja? Świetnie... maluje!

Więcej o: