Nie bój się internetu mobilnego! Google analizuje i radzi

Większość użytkowników smartfonów woli poczekać ze ściągnięciem danych, aż będzie w zasięgu WiFi. Dlaczego boimy się mobilnego internetu i jakie są sposoby na proste oszczędzenie transferu? Google wszystko wyjaśnia.

Na zlecenie Google instytut Millward Brown przeprowadził badanie, które potwierdza, że 40% polskich użytkowników smartfonów i tabletów uważa, że koszt mobilnego internetu jest zbyt wysoki. Dla porównania w Czechach ten odsetek wynosi 32%, a w Rumunii jedynie 18%.

Jednocześnie 36% ankietowanych stwierdziła, że w obawie przed wysokimi kosztami "stara się używać internetu mobilnego najmniej jak to możliwe".

Internauci nie są też pewni tego, co stanie się, gdy przekroczą wyznaczony przez operatora limit danych. Może to wynikać z różnej polityki stosowanej przez firmy telekomunikacyjne.

Obawy przed opłatami za internet mobilny przekładają się na zachowania internautów.

Jak żyć z internetem mobilnym?

Opierając się na tych badaniach Google postanowił przypomnieć w jaki sposób można ograniczyć zużycie transferu oraz kontrolować, czy nie przekroczyliśmy wyznaczonego przez operatora pułapu. Zapanować nad internetem mobilnym pozwalają następujące funkcje:

Określ limit użycia danych . Smartfony z systemem Androidem umożliwiają kontrolę kosztów poprzez ograniczenie zużycia danych. Należy wejść w Ustawienia, wybrać Użycie danych i ustalić sposób jego rozliczania. Smartfon pokaże poziom wykorzystania danych i powiadomi użytkownika,

kiedy zbliży się do ustalonego limitu. Można również uruchomić limit transmisji komórkowej, który wyłączy mobilną transmisję danych przy osiągnięciu określonej wartości.

Wyłącz roaming. Za granicą najlepiej wyłączyć komórkową transmisję danych i korzystać z Wi-Fi. Chyba, że nasz operator oferuje nam roaming danych bez opłat.

Wyłącz działanie aplikacji w tle. Facebook i inne tego typu aplikacje korzystają z transferu, nawet jak są wyłączone. Żeby ograniczyć transmisję danych w tle, wystarczy wejść w Ustawienia > Użycie danych, wybrać trzy kropki w prawym górnym rogu i opcję Ogranicz dane w tle.

Wysyłaj zdjęcia tylko przez Wi-Fi. Użytkownicy, którzy korzystają z aplikacji Zdjęcia Google mogą przechowywać wszystkie swoje zdjęcia na wirtualnym dysku. Możliwe jest takie skonfigurowanie usługi, by kopiowanie zdjęć odbywało się tylko za pośrednictwem sieci WiFi, a nie przy komórkowej transmisji danych. By ustawić tę opcję należy wejść do Ustawień aplikacji, wybrać Ustawienia -> Kopia zapasowa i synchronizacja. W sekcji Ustawienia Kopii zapasowej trzeba wybrać "tylko WiFi".

Chrome dla oszczędnych . Transfer danych można ograniczyć też w przeglądarce Chrome. W Ustawieniach należy wybrać opcję Oszczędzanie Danych.

Zapomnijmy o aktualizacjach. Wielki wpływ na zużycie transferu ma funkcja automatycznego aktualizowania aplikacji. Jeśli chcemy zaoszczędzić transfer musimy zezwolić na działanie tej funkcji jedynie w trybie WiFi.

Korzystaj z aplikacji offline

Google pozwala też korzystać z szeregu funkcji systemu Android bez dostępu do internetu. Mapy, tłumacza, muzykę, a nawet Dysk Google da się skonfigurować tak, by nie korzystały z transferu mobilnego.

Najważniejszą kwestią jeśli chodzi o internet mobilny jest znalezienie operatora oferującego odpowiedni limit i wyłączenie wszelkich aktualizacji i wysyłania zdjęć. Wtedy 2GB internetu mobilnego powinno wystarczyć do swobodnego korzystania poza domem. Na szczęście w Polsce są już operatorzy, którzy za niewielką opłatą oferują nawet 5 czy 10 GB internetu mobilnego. Jeśli odpowiednio ustawimy system z takim transferem będziemy mogli oglądać filmy w podróży, słuchać muzyki i korzystać z portali społecznościowych.

Zobacz wideo

Te sztuczki Google Maps WYPADA ZNAĆ!

Więcej o: