Facebooka przejrzysz i skomentujesz... bez internetu. Jak to możliwe?

Facebook planuje wprowadzenie nowej funkcji umożliwiającej przeglądanie zawartości serwisu, a nawet komentowanie go, bez dostępu do internetu. W jaki sposób odcięci od sieci możemy pobierać i wysyłać dane? Wyjaśniamy.

Zobacz też: Facebook podsumowuje rok 2015

Facebook ogłosił , że z uwagi na intensywny rozwój w krajach o słabej infrastrukturze zamierza poprawić działanie swojej mobilnej aplikacji. Inżynierowie serwisu ogłosili na blogu, że News Feed będzie wkrótce szybciej ładował treści nawet przy kiepskim połączeniu.

Do tej pory problemy z dostępem do internetu oznaczały, że Facebook przy próbie pobierania nowych wątków w zasadzie się zawieszał, nie pozwalał przewinąć ekranu w dół. Zmiana polega na tym, by zbuforować na naszym smartfonie jak najwięcej treści, kiedy będziemy jeszcze w zasięgu sieci,

Skutkiem tej zmiany będzie możliwość przeglądania i komentowania wpisów nie tylko wtedy, gdy połączenie z internetem szwankuje, ale również wtedy, gdy go w ogóle nie ma. Facebook przejdzie w tryb offline - wyświetli nam wątki pobrane przed rozłączeniem z siecią. Pozwoli nam komentować wpisy - komentarze zostaną oczywiście opublikowane kiedy wrócimy do sieci.

Z takim działaniem wiąże się pewne ryzyko - niektóre z naszych komentarzy mogą być mocno nieaktualne. Ale w większości komentowanie w trybie offline powinno mieć sens. Kolejne ograniczenie: działając w trybie offline nie zobaczymy najnowszych wpisów, nie odświeżymy zawartości serwisu. Wydaje się jednak, że wprowadzenie tej funkcji ma zniwelować uczucie frustracji, które pojawia się, gdy przeglądając Facebooka tracimy połączenie z internetem. Łatwiej będzie przeczytać coś do końca, odpisać na komentarz.

Nie jest jeszcze jasne kiedy tryb offline zostanie wprowadzony dla wszystkich użytkowników. Najważniejsze jednak, że ekspansja serwisu w krajach słabo rozwiniętych przynosi korzyści również nam.

Więcej o: