Na targach CES 2016, które odbywają się w USA, Samsung zaprezentował cały szereg nowych i uaktualnionych produktów oraz usług. Nowości było równie wiele co planów i zapowiedzi. Oto produkty koreańskiego giganta, których nie można przegapić.
Przeczytaj też: Kwantowa kropka - ekspert tłumaczy co to takiego .
Tajemnicza hybryda Samsunga Evan Blass @evleaks
Evan Blass @evleaks
Największą "gwiazdą wieczoru" okazał się chyba hybrydowy tablet Galaxy Tab Pro S . Wcześniejsze doniesienia na jego temat okazały się zatem słuszne. Jest sterowany Windows 10, ma być odpowiedzią na Surface 4 Pro Microsoftu. Galaxy Tab Pro S ma ekran Super AMOLED o przekątnej 12 cali wyświetlający obraz w rozdzielczości 2560x1440 pikseli. Steruje nim procesor Core M (szósta generacja, dwa rdzenie). Użytkownik ma do dyspozycji 4GB pamięci RAM i 128/256GB na dane (dysk SSD).
Tablet waży 0,7 kg, jest wyposażony w akumulator o pojemności 5200 mAh. Z przodu znajdziemy pięciomegapikselową kamerę, w urządzeniu znajduje się też port USB-C (pozwoli więc podpiąć tablet do większego monitora z takim łączem ). LTE nie jest dostępne w wersji podstawowej.
Galaxy Tab Pro S przeznaczony jest dla biznesu - dostępny z przypinaną magnetycznie klawiaturą, która zmienia go w laptop.
Pierwsze wrażenie jest jak najbardziej pozytywne, chociaż Surface Pro 4 wydaje się chyba jednak nieco bardziej zaawansowane i przełomowe. Więcej będzie można powiedzieć kiedy będziemy mieli możliwość przetestowania urządzenia. Kto wie, może właśnie ono będzie hitem?
Fot. Samsung/YouTube
Równie ważnym produktem, który Samsung zaprezentował na swojej konferencji, były nowe telewizory. Nie zrobiły tak gigantycznego wrażenia, jak rok temu, bo wtedy po raz pierwszy zobaczyliśmy telewizory SUHD. Samsung zaprezentował po prostu ich nową linię z 10-bitowym ekranem Quantum Dot.
Przełom ma tkwić własnie w ekranie. Według Koreańczyków, zapewnia najdoskonalsze z możliwych wrażenia dzięki gigantycznemu zakresowi kolorów (ma ich wyświetlać miliard). W porównaniu z poprzednimi modelami nowe, wygięte telewizory mają znacznie cieńszą ramkę.
Ważną funkcją jest też możliwość przesyłania obrazu z telewizora na Smartfon. Film będziemy mogli dokończyć w sypialni.
Fot. Samsung/YouTube
Samsung zaprezentował innowacyjny system Smart TV. To ważna innowacja, bo pozwoli łatwiej korzystać z usług takich jak VOD. Sensem zmiany jest to, by korzystanie z tradycyjnej telewizji i możliwości jakie daje oglądanie wideo za pomocą sieci było tak samo proste i intuicyjne.
Samsung che to osiągnąć dwa sposoby: integrując zarówno różne urządzenia jak i różne usługi. Konsola czy odtwarzacz Blu-ray podpięte do telewizora zostają automatyczne rozpoznane, można nimi sterować za pomocą jednego pilota bez żadnej konfiguracji. Osiągnięto to aktualizując funkcję Smart Hub. Oprócz łatwego przełączania pomiędzy urządzeniami czy serwisami umożliwia też szybki dostęp do treści udostępnianych przez operatora kablówki czy telewizji satelitarnej. Podczas oglądania jakiegoś filmu możemy wyświetlić miniaturki powiązanych z nim nagrań i uzyskać szybko je włączyć. Chodzi o to, by przechodzenie pomiędzy treściami było tak samo proste jak przełączanie kanałów telewizyjnych. Bez wyszukiwania źródeł, bez sięgania po tablet czy laptop.
Samsung aktualizuje też inne funkcje związane ze smart TV jak Extra pozwalające uruchomić aplikacje czy wyszukać dodatkowe dane związane z tym co oglądamy. Na przykład kiedy oglądamy mecz możemy szybko sprawdzić statystyki czy biografie piłkarzy.
Fot. Samsung/YouTube
Wszystkie telewizory SUHD zakupione w roku 2016 będą wyposażone w kontroler USB, służący do komunikacji z urządzeniami Smart Things. Na ekranie telewizora zobaczymy więc dane z całego ekosystemu czujników.
Do SmartThings (zaprezentowanych podczas targów IFA 2015 ) podłączymy urządzenia, np. klimatyzację, ekspres do kawy, kamery oraz czujniki, np. czujnik ruchu. Specjalna aplikacja pozwoli zarządzać sprzętami domowymi zdalnie. Służy nie tylko do wydawania poleceń, ale i otrzymywania powiadomień. Jeśli nasze dziecko wróci ze szkoły do domu, nasz smartfon wyświetli powiadomienie. Ktoś będzie próbował włamać się do mieszkania - SmartThings zabezpieczy nagranie i prześle je nam. Za pomocą SmartThings można nawet uruchomić zaraz po przebudzeniu domowy ekspres do kawy.
Samsung obiecuje też dostęp do 500 gier - Koreańczycy chcą po prostu, by telewizor był źródłem dodatkowej rozrywki nawet dla tych, którzy nie mają Xboxa czy Playstation.
Fot. Samsung/YouTube
Samsung zaprezentował też nową lodówkę, która potrafi znacznie więcej niż chronić żywność przed zepsuciem. Po pierwsze współpracuje ze smartfonem pozwalając nadzorować stan produktów, a nawet zamawiać je i płacić za nie online. Nie jesteśmy jednak pewni w jaki sposób zakupy trafią do lodówki - trzeba je samodzielnie odebrać, dostarczy je kurier? Tego nam nie pokazano.
Lodówka Samsunga jest wyposażona w dotykowy ekran, który może służyć do zapisywania notatek, odtwarzania muzyki, przeglądania zdjęć dzięki funkcji FamilyHub. Wszystko to, co robiliśmy na drzwiach lodówki za pomocą karteczek i magnesów ma być teraz możliwe za pomocą interakcji ze smartfonem i zabawy dotykowym ekranem.
Samsung zauważa, że kuchnia jest ważnym miejscem, w którym rodzina integruje się i przeżywa wspólne chwile. Nowa lodówka staje się więc częścią gigantycznego ekosystemu produktów i usług.
Fot. Samsung/YouTube
Samsung zaprezentował też nową wersję zegarków Gear S2, które zobaczyliśmy po raz pierwszy na wrześniowych targach IFA. W wersji Classic są dostępne w dwóch edycjach: platynowej oraz złotej. Wygląd to nie wszystko. Zegarki Samsunga zyskują więcej funkcji - mają na przykład być kompatybilne z iPhone'ami.
Samsung zapowiedział też kilka innych nowości. Czekają nas premiery związane z rzeczywistością rozszerzoną - koreański gigant rozbudowuje bazę filmów i seriali dostępnych dla użytkowników Gear VR. W niedalekiej przyszłości zobaczymy też kamerę umożliwiającą nagrywanie treści w 360 stopniach - właśnie po to, by cieszyć się nimi korzystając z możliwości rzeczywistości rozszerzonej.
Samsung zapowiedział też rozbudowę ekosystemu urządzeń i usług. Marka Galaxy ma teraz oznaczać urządzenia połączone w sieć, kompatybilne, współpracujące ze sobą.
Dla przeciętnego użytkownika najważniejszy jest postęp w dziedzinie telewizorów - dzięki technologii Quantun Dot obraz ma szansę zbliżyć się do ideału. Ważny jest też łatwiejszy dostęp do serwisów wideo, innych urządzeń. Konsument nie będzie już musiał wybierać między normalną telewizją a serwisami VOD. Będzie mógł korzystać w wygodniejszy sposób z większej ilości usług. To dobra wiadomość.