Jak wiele wie o tobie Google? Będziesz zaskoczony

Często słyszymy o tym, że wielkie technologiczne korporacje, takie jak Facebook, Google czy Apple, śledzą każdy nasz krok. Nie wszyscy zdają sobie jednak sprawę, że w przypadku firmy z Mountain View, to powiedzenie wcale nie jest metaforą.

Google Maps - Oś czasuGoogle Maps - Oś czasu Google

1) Google wie, gdzie podróżujesz

https://maps.google.com/locationhistory

Jeśli korzystasz ze smartfona z Androidem i nie zmieniałeś ustawień dotyczących lokalizacji urządzenia, to kliknięcie w ten link może cię lekko zaskoczyć. Tak, Google zapamiętuje miejsca, w które udajemy się z naszym telefonem w kieszeni i tworzy z nich mapę podróży.

Czytaj też: Google znalazł genialny sposób na walkę z terroryzmem?

Możemy sprawdzić, gdzie byliśmy w marcu 2014 roku, a także kiedy ostatnio podróżowaliśmy z Warszawy do Krakowa. Przeglądanie tych informacji jest zaskakująco wciągające. Jeśli nie chcecie jednak, aby były one zapisywane na waszym koncie Google, to kliknijcie w przycisk "WSTRZYMAJ HISTORIĘ LOKALIZACJI".

Historia wyszukiwaniaHistoria wyszukiwania Google

2) Google wie, czego szukasz

https://history.google.com

Jeśli korzystasz z wyszukiwarki Google, będąc zalogowanym na swoje konto Gmail, to znajdziesz tu pokaźną historię swoich internetowych wycieczek. Wolisz, aby te dane nie były zapisywane? Możliwość są dwie: Pierwszą z nich jest wyszukiwanie w trybie prywatnym. Drugą, wyłączenie historii wyszukiwania w ustawieniach Google. Aby to zrobić, wystarczy kliknąć w ten link .

Reklamy oparte na zainteresowaniachReklamy oparte na zainteresowaniach Google

3) Google wie, kim jesteś (no dobrze, wie tylko trochę...)

https://www.google.com/ads/preferences/

Na podstawie historii wyszukiwania oraz innych aktywności związanych z usługami Google'a, gigant z Mountain View tworzy coś w rodzaju profilu użytkownika. Jest on wykorzystywany m.in. do prezentowania reklam dostosowanych do naszej płci, wieku i zainteresowań. Możemy pomóc Google'owi i samodzielnie uzupełnić nasz profil (ale poco mielibyśmy to robić?). Możemy również wyłączyć funkcję spersonalizowanych reklam.

Ostatnio używane usługiOstatnio używane usługi Google

4) Google wie, z jakich urządzeń korzystasz

https://security.google.com/settings/security/activity

Google zapisuje informacje dotyczące wszystkich urządzeń, za pośrednictwem, których zalogowaliśmy się na swoje konto. Dotyczy to nie tylko urządzeń z systemem Android. Google wie, z jakiego urządzenia korzystaliśmy, jak również kiedy i w jakim miejscu się zalogowaliśmy.

Warto czasami zaglądać to miejsce. W ten sposób w łatwy sposób możemy zorientować czy w ostatnim czasie ktoś niepowołany zalogował się na nasz profil. Jeśli zauważymy jakąś podejrzaną aktywność, to możemy dezaktywować wybrane urządzenie.

Aplikacje połączone z twoim kontemAplikacje połączone z twoim kontem Google

5) Google wie, z jakich aplikacji korzystasz

https://security.google.com/settings/security/permissions

W tym miejscu znajduje się lista aplikacji powiązanych z twoim kontem Google. Jeśli któreś z nich nie rozpoznajesz, to zdecydowanie warto ją usunąć. Może się bowiem okazać, że dałeś dostęp do informacji na swój temat komuś, kto nigdy nie powinien go otrzymać.

Panel GooglePanel Google Google

6) Google wie wszystko

https://www.google.com/settings/dashboard

Klikając w ten link dowiesz się absolutnie wszystkiego o twojej aktywności na koncie Google. Sprawdzisz, z jakich urządzeń korzystałeś, jakie aplikacje uruchamiałeś, ile maili otrzymałeś, ile zdjęć opublikowałeś etc. Jednym słowem - uzyskasz pełną kontrolę nad twoim internetowym "JA".

TakeoutTakeout Google

7) Google wie, że ty wiesz...

https://www.google.com/settings/takeout

...i nie zamierza się z tym kryć. Klikając w ten link pobierz archiwum z wszystkimi informacjami, które na twój temat zbiera firma z Mountain View. Smacznego!

Więcej o: