Odwiedziliśmy siedzibę Facebooka w... Warszawie. To centrum dowodzenia firmy w Europie Środkowo-Wschodniej

Facebook stawia na Polskę. W Warszawie otwarto nowy oddział amerykańskiego koncernu na Europę-Środkowo Wschodnią, który będzie odpowiedzialny za działalność Facebooka w 26 krajach regionu. Oprócz Polski, są to m.in. Węgry, Rosja, Rumunia, Czechy czy też Słowacja.

Dlaczego właśnie Warszawa? Robert Bednarski, dyrektor Facebooka na region Europy Środkowo-Wschodniej podkreśla, że w stolicy Polski swoje biura i oddziały otwierają dziś największe światowe korporacje, które ściśle współpracują z firmą Marka Zuckerberga. Warszawa, która staje się powoli biznesowym centrum regionu, była więc dla Facebooka naturalnym wyborem.

FacebookFacebook Facebook.com

Czytaj też: Prezydent Andrzej Duda doceniony przez Zuckerberga

W swojej działalności w Polsce  Facebook nie chce skupiać się jednak na współpracy z największymi graczami, ale na marketingowym wsparciu dla firm z obszaru MSP. Bednarski zwraca uwagę, że na Facebooku już ponad 50 milionów firm wykorzystuje strony do kontaktu ze swoimi klientami, a ponad 2,5 miliona z nich inwestuje w reklamy, żeby rozwijać swoją działalność. Jednocześnie ludzie używają firmowych stron do komunikacji, zostawiając na nich 2,5 miliarda komentarzy miesięcznie.

Facebook demokratyzuje marketing dla małych firm - oferuje wszystkim te same narzędzia reklamowe - przystępne i łatwiejsze w obsłudze dla firm z każdej branży i o każdej wielkości. Dzięki temu małe i średnie przedsiębiorstwa mogą w efektywny kosztowo sposób skutecznie docierać do precyzyjnie określonych grup swoich klientów i realizować założone cele biznesowe, szczególnie poprzez mobile, który codziennie jest już pierwszym medium dla ponad 8 mln Polaków - zaznacza Bednarski.

FacebookFacebook Facebook.com

Śladami Marka Zuckerberga

Osoby, które oprowadzały nas po nowym biurze Facebooka w Warszawie na każdym kroku zapewniały nas, że zostało ono urządzone zgodnie ze filozofią przyjętą przez amerykańską firmę. Przykładem zastosowania tej filozofii jest brak specjalnych stanowisk i gabinetów dla kadry kierowniczej firmy. W amerykańskim oddziale Facebooka, Mark Zuckerberg - tak jak każdy inny pracownik - siedzi przy jednym z setek biurek wraz z "szeregowymi" pracownikami.

FacebookFacebook Daniel Maikowski Daniel Maikowski

Facebook stawia również na sztukę. Ściany w warszawskim oddziale pokryte są muralami i grafikami stworzonymi przez Polskich artystów. Na każdym filarze możemy zobaczyć charakterystyczne motywy graficzne związane z 26 krajami regionu Europy Środkowo-Wschodniej. Nie zabrakło  słynnej "Ściany Myśli", na której każdy pracownik, jak również  gość odwiedzający oddział Facebooka, może podzielić się ważną myślą lub po prostu się podpisać.

FacebookFacebook Facebook.com Facebook.com

Moją uwagę przykuło mnóstwo pustych biurek, których nikt nie zajmował. Okazuje się, że Facebook dopiero rozbudowuje swój warszawski oddział i już wkrótce zawitają do niego nowi pracownicy. Jeśli ktoś z was marzy o pracy w Facebooku, to być może właśnie nadarzyła się dobra okazja, aby przekuć te marzenia w działanie?

Co jeszcze zobaczyliśmy w polskim oddziale Facebooka? Obejrzyj galerię zdjęć.

Więcej o: