Android Lollipop najpopularniejszą wersją systemu operacyjnego Google’a. 16 miesięcy po swojej premierze.

Firma z Mountain View pochwaliła się statystykami dotyczącymi popularności poszczególnych wersji Androida. No dobrze, „pochwaliła się” to niezbyt fortunne stwierdzenie, bo Google nie ma powodów do dumy.

Fragmentacja to jeden z największych problemów, z którymi zmaga się obecnie najpopularniejszy system mobilny na świecie. Mnogość poszczególnych wersji Androida, które są obecne na rynku, to nie lada wyzwanie dla programistów . Tworząc aplikacje dla systemu Google’a, muszą oni  optymalizować je w taki sposób, aby działały poprawnie zarówno na podstarzałym Androidzie Jelly Bean, jak również na najnowszym Marshmallow.

Fragmentacja, to również zagrożenie dla użytkowników i bezpieczeństwa ich urządzeń. Nie dalej jak wczoraj, pisaliśmy o złośliwym oprogramowaniu, które daje hakerom niemal nieograniczony dostęp do zainfekowanego smartfona lub tabletu z OS-em Google’a.. Problem ten dotyczy „jedynie” starszych wersji Androida (do wersji 4.4 Kitkat włącznie). Sęk w tym, że mówimy nawet o 500 mln urządzeń, których użytkownicy - z różnych względów - nie mogą liczyć na aktualizację systemu.

Android - fragmentacjaAndroid - fragmentacja Google

Nic nowego pod słońcem

Niestety, najnowsze statystyki opublikowane przez Google’a pokazują, że w kwestii fragmentacji Androida zmienia się niewiele. Okazuje się, że Android Lollipop potrzebował aż 16 miesięcy, aby zapewnić sobie miano najpopularniejszej wersji systemu operacyjnego Google'a. Z tego OS-a korzysta obecnie 36,1 proc. użytkowników Androida. Na drugim miejscu znajduje się jeszcze starszy KitKat (34,3 proc.), a trzecią lokatę, z wynikiem 22,3 proc., zajmuje Jelly Bean, który swoją premierę miał w lipcu 2012 roku.

Jak na tym tle wypada najnowszy Marshmallow po pięciu miesiącach od debiutu? Bardzo słabo. Ze statystyk firmy z Mountain View wynika, że jego udział w rynku wynosi obecnie 2,3 proc. Takim samym wynikiem może pochwalić się wersja Ice Cream Sandwich, która debiutowała, gdy wymarzonym prezentem świątecznym był Samsung Galaxy S II.

Jak widać, Google wciąż ma poważny problem z fragmentacją Androida, a producenci smartfonów nie spieszą się specjalnie z adaptacją najnowszych wersji tego systemu.

Udział Androida Marshmallow w rynku jest szczątkowy. Tymczasem firma z Mountain View już podczas majowej konferencji I/O planuje zapowiedzieć kolejną wersję swojego OS-a...

Źródło: Google

Dostałeś smartfona z Androidem? 9 aplikacji, które musisz zainstalować

Dziura w AndroidzieDziura w Androidzie Fot. Google/Gazeta.pl

 

Więcej o: