Android Lollipop najpopularniejszą wersją systemu operacyjnego Google’a. 16 miesięcy po swojej premierze.

Firma z Mountain View pochwaliła się statystykami dotyczącymi popularności poszczególnych wersji Androida. No dobrze, „pochwaliła się” to niezbyt fortunne stwierdzenie, bo Google nie ma powodów do dumy.

Fragmentacja to jeden z największych problemów, z którymi zmaga się obecnie najpopularniejszy system mobilny na świecie. Mnogość poszczególnych wersji Androida, które są obecne na rynku, to nie lada wyzwanie dla programistów . Tworząc aplikacje dla systemu Google’a, muszą oni  optymalizować je w taki sposób, aby działały poprawnie zarówno na podstarzałym Androidzie Jelly Bean, jak również na najnowszym Marshmallow.

Fragmentacja, to również zagrożenie dla użytkowników i bezpieczeństwa ich urządzeń. Nie dalej jak wczoraj, pisaliśmy o złośliwym oprogramowaniu, które daje hakerom niemal nieograniczony dostęp do zainfekowanego smartfona lub tabletu z OS-em Google’a.. Problem ten dotyczy „jedynie” starszych wersji Androida (do wersji 4.4 Kitkat włącznie). Sęk w tym, że mówimy nawet o 500 mln urządzeń, których użytkownicy - z różnych względów - nie mogą liczyć na aktualizację systemu.

Android - fragmentacjaAndroid - fragmentacja Google

Nic nowego pod słońcem

Niestety, najnowsze statystyki opublikowane przez Google’a pokazują, że w kwestii fragmentacji Androida zmienia się niewiele. Okazuje się, że Android Lollipop potrzebował aż 16 miesięcy, aby zapewnić sobie miano najpopularniejszej wersji systemu operacyjnego Google'a. Z tego OS-a korzysta obecnie 36,1 proc. użytkowników Androida. Na drugim miejscu znajduje się jeszcze starszy KitKat (34,3 proc.), a trzecią lokatę, z wynikiem 22,3 proc., zajmuje Jelly Bean, który swoją premierę miał w lipcu 2012 roku.

Jak na tym tle wypada najnowszy Marshmallow po pięciu miesiącach od debiutu? Bardzo słabo. Ze statystyk firmy z Mountain View wynika, że jego udział w rynku wynosi obecnie 2,3 proc. Takim samym wynikiem może pochwalić się wersja Ice Cream Sandwich, która debiutowała, gdy wymarzonym prezentem świątecznym był Samsung Galaxy S II.

Jak widać, Google wciąż ma poważny problem z fragmentacją Androida, a producenci smartfonów nie spieszą się specjalnie z adaptacją najnowszych wersji tego systemu.

Udział Androida Marshmallow w rynku jest szczątkowy. Tymczasem firma z Mountain View już podczas majowej konferencji I/O planuje zapowiedzieć kolejną wersję swojego OS-a...

Źródło: Google

Dostałeś smartfona z Androidem? 9 aplikacji, które musisz zainstalować

Dziura w AndroidzieDziura w Androidzie Fot. Google/Gazeta.pl

 

Więcej o:
Komentarze (52)
Android Lollipop najpopularniejszą wersją systemu operacyjnego Google’a. 16 miesięcy po swojej premierze.
Zaloguj się
 • Oceniono 47 razy 33

  Straszny "problem", który - z natury rzeczy "trapi" wszystkich producentów oprogramowania (w tym systemów operacyjnych) nieprodukowanego wyłącznie pod sprzęt producenta (jak to ma miejsce w przypadku Apple). Tyle, że to problem użytkowników i - ewentualnie - producentów antywirusów. No i oczywiście producentów smartfonów, którzy nie aktualizują Androida w wersji ze swoimi genialnymi nakładkami. Nie aktualizują, bo chcą nam wcisnąć nowe słuchawki - już z lizakiem.
  Ehhh, Gazeto, coraz częściej u Ciebie krzyczące tytuły, za którymi nie kryje się NIC.

 • piotr.grd

  Oceniono 18 razy 14

  Świat - moim zdaniem - po prostu żyje za szybko. W szczególności ten technologiczny świat. Bo jeśli *16 miesięcy* to "aż" 16 miesięcy... to ja chyba jeszcze nie wyewoluowałem z homo sapiens do "homo technologicus".

 • dillinger79

  Oceniono 16 razy 14

  już myślałem że google ma hemoroida

 • skullder

  Oceniono 12 razy 10

  Tak to jest jak z nowej wersji systemu robi się chwyt marketingowy dla nowych telefonów, nie wypuszczając aktualizacji dla starszych, chociaż w 100% spełniają wymogi sprzętowe. Sytuacja gdy 2-3 letnia słuchawka nie ma już kompletnie wsparcia producenta jest chora ale tak to sobie google z producentami ułożył. Kasa się zgadza, użytkownik niech sobie kupi nowy aparat.

 • zdzisiek_2

  Oceniono 10 razy 8

  Bo niestety ale o aktualizacjach decydują producenci telefonów. Szkoda, że z telefonami nie jest tak jak z PC gdzie sam użytkownik decyduje co do niego wgrać. Niestety ale custom-owe rom-y to nie zabawa dla przeciętnego Kowalskiego no i nie dla każdego telefonu są dostępne.

 • neobrig

  Oceniono 6 razy 6

  Jak zmusić producentów urządzeń do aktualizacji do najnowszej wersji? Toż to takie nieopłacalne.

 • mcgoo

  Oceniono 17 razy 5

  Nie było i nie będzie systemy operacyjnego w którym nie da się złamać zabezpieczeń. Im system bardziej rozpropagowany tym bardziej otwarty dla hakerów :). Bezpieczny system to martwy system.

 • wudeer

  Oceniono 30 razy 4

  widać, że Microsoft robi bezpieczniejsze telefony od Googla, bo oni przynajmniej dbają, żeby użytkownicy wgrywali poprawki bezpieczeństwa :)

 • kaaarooll

  Oceniono 3 razy 3

  To jest przede wszystkim wina operatorow, ktorzy dodaja swoje aplikacje zwalniajac tempo popularyzacji nowych wersji Androida. Google nie ma zadnego problemu z tym, bo nowe wersje oprogramowania na telefony z serii Nexus sa wydawane jako pierwsze, natychmiast jak tylko sie pokazuja.

  Kolejna sprawa. Google od Androida 4.x modularyzuje system operacyjny, mnostwo aplikacji jest dostarczanych osobno, z Google Play, wezmy chocby wewnetrzna przegladarke, ktora mozna umiescic np. w swojej aplikacji. Kiedys to byla czesc systemu operacyjnego, a teraz aktualizuje sie jak kazda inna aplikacja. Podobnie inne mniejsze i wieksze aplikacje od Google.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX