Myślał, że to typowe wezwanie do naprawy komputera. Zaniemówił!

Właściciel pewnego warszawskiego serwisu komputerowego odebrał telefon z typowym, jak się wydawało, wezwaniem do niedziałającego komputera. Gdy przybył na miejsce zobaczył prawdziwy skarb. Co to za wersja Windows?

Zapewne wielu z naszych czytelników pamięta swą radość, kiedy mogli wreszcie przesiąść się na komputery z dwurdzeniowym procesorem, które miały do dyspozycji szaloną ilość 1GB pamięci RAM. Jeszcze dziesięć lat temu nawet nie śniło się nam, że smartfony, maleńkie telefony, które nosimy w kieszeni, będą miały ośmiordzeniowe procesory i 4GB pamięci RAM. 

Wydawać by się mogło, że wszyscy jesteśmy przyzwyczajeni do megaszybkich i wydajnych maszyn, a wszystko co mniej wydajne jest po prostu zbędne... Tymczasem właściciel serwisu komputerowego OpenService stanął jak wryty, kiedy zobaczył do naprawy jakiego sprzętu został wezwany. Szczegółowo opisuje ją w poniższym wpisie. 

Dwudziestopięcioletnia maszyna wydawała się w zasadzie sprawna. Pomimo szokujących, jak na dzisiejsze czasy, parametrów. 

Przeczytaj też: Windows 10 nie daje rady?

Do czego można wykorzystać procesor 386, 8Mb RAM, 205Mb dysku twardego nie posiadając CD, USB, sieci, Windows? Użytkownicy Facebooka byli bardzo ciekawi, na szczęście właściciel serwisu zdołał to ustalić.

Aktualnie wykorzystywany jest okazjonalnie do gry w niejakie "kulki", nie bez znaczenia jest tez wygaszacz z dużym zegarem oraz pływającymi rybkami 

Pod wpisem rozgorzała dyskusje o tym, czy czasem nasze współczesne, potężne maszyny nie marnują swoich zasobów na... bzdury.

Kiedyś ludzie marzyli żeby na czymś takim móc pracować. A do większości korpo-bzdur to i tak jest za dużo, chyba ze do wysyłania maili i przeglądania fejsika potrzeba ośmiu rdzeniów, SSD i 40giga ramu?

Nie brakowało też głosów przeciwnych: po co trzymać się starej technologii, skoro nowa daje więcej możliwości?

Ten komputer nie dałby rady obsłużyć dzisiejszych programów (nie, nie mam na myśli tylko wysyłania maili i fejsika). Nie kwestionuję jego możliwości sprzed 25 lat, bo na tamte czasy wierzę, że mógł sprawować się świetnie. Mój uśmiech wywołuje tylko stwierdzenie, że dzisiaj ludzie przeceniają swoje potrzeby. wiecie... dla porównania - można zamiast prać w dzisiejszej klasie pralek prać w poczciwych franiach. Tylko po co się męczyć?

"To sprawny komputer, który dużo jeszcze potrafi"

Pan Tomasz Pajączkowski, właściciel OpenService, wyjaśnił nam co dokładnie się zepsuło.

Właścicielka postanowiła komputer przestawić, jednak po ponownym uruchomieniu ten nie chciał działać. Na ekranie pojawił się tylko komunikat. Okazało się, że maszyna, po odłączeniu od zasilania, straciła dane o dacie i godzinie. Najtrudniejsza okazała się jednak konfiguracja dysku, który nie wykrywa się automatycznie. Ilość głowic, ilość cylindrów pojemność, trzeba w BIOSie podać ręcznie.

Pan Pajączkowski wyjaśnił też, że maszyna jest sprawna i funkcjonalna.

To prawda, że nie można przejrzeć na niej internetu, porozmawiać na Facebooku, jednak do niektórych zastosowań wciąż można ją wykorzystywać. Komputer posiada oryginalny edytor tekstu, drukarkę, chociaż igłową. Gdyby jednak właścicielka chciała stworzyć dokument tekstowy, na przykład pismo do urzędu, CV, wciąż mogłaby to zrobić. Tak jak my na laptopach za 2,5 tysiąca

Bez wątpienia miło widzieć tak wiekową maszynę w tak dobrym stanie. Może warto pomyśleć o tym, że wcale nie potrzebujemy aż tak wydajnych i nowoczesnych urządzeń? Jakie jest wasze zdanie na ten temat? Jakie najstarsze komputery, telefony, smartfony nadal użytkujecie. Podzielcie się swoimi doświadczeniami. 

 

Więcej o: