Google uaktualnia Chrome

W przeglądarce usunięto kilka błędów w zabezpieczeniach i wprowadzono kilka nowych funkcji. Co ciekawe - jedną z dodanych wcześniej funkcji właśnie wyłączono.

Chrome aktualizuje się automatycznie - w większości przypadków praktycznie niezauważalnie dla użytkownika. Google poinformował właśnie, że od kilku dni dostarcza użytkownikom przeglądarek najnowszy zestaw aktualizacji dla swojej przeglądarki.

Znalazły się w nim m.in. poprawki usuwające ze wersji 4.x dla Windows poważne błędy w zabezpieczenia (w tym pięć luk uznanych za poważne). Warto odnotować, że jeden z owych błędów został wykryty przez niezależnego developera, który zgłosił lukę koncernowi i dostał za to 1337 USD nagrody. Taką gratyfikację przewiduje ogłoszony niedawno program płacenia za informację o lukach - Google zadeklarował pod koniec stycznia, że zamierza płacić 500 USD za wykrycie "standardowego błędu" i 1337 USD za luki "szczególnie interesujące".

Wiadomo, że wśród usuniętych właśnie błędów znalazły się luki związane z przetwarzaniem grafiki w formacie SVG, technologią sandbox, obsługą skryptów JavaScript oraz modułem SafeBrowsing (odpowiedzialnym za wykrywanie podejrzanych stron WWW). Gwoli ciekawostki warto dodać, że najnowsze uaktualnienie wyłącza w Chrome narzędzie o nazwie XSS Auditor (wprowadzono je w poprzednim wydaniu, ale okazało się, że powoduje ono poważne problemy z wydajnością aplikacji).

Najnowsza aktualizacja przeznaczona jest dla praktycznie wszystkich wydań Chrome'a - tzn. zarówno wersji stabilnych, jak i developerskich, na wszystkie obsługiwane platformy systemowe (Windows, Linux, Mac OS X ). U większości użytkowników aplikacja powinna pobrać je automatycznie - choć oczywiście użytkownik może zainicjować ten proces samodzielnie (wystarczy wybrać polecenie "Google Chrome - Informacje", a następnie kliknąć przycisk "Sprawdź dostępność aktualizacji").

Więcej informacji znaleźć można w blogu projektu Chromium .

Daniel Cieślak

Więcej o: