Microsoft: Tryb XP dla wszystkich

Koncern poinformował właśnie, że do korzystania z trybu XP w Windows 7 nie jest już potrzebny procesor sprzętowo obsługujący wirtualizację.

Tryb XP jest dla niektórych użytkowników jednym z ważniejszych narzędzi w Windows 7 - dzięki niemu możliwe jest uruchamianie w nowym systemie aplikacji stworzonych z myślą o starszych wersjach Okien. Microsoft nie chciał już popełnić błędu zrobionego przy okazji tworzenia Visty (gdy ten system zadebiutował, autorzy programów dla Windows musieli na gwałt modyfikować swoje aplikacje - tak, by działały również w najnowszym OS-ie). Dlatego też Windows 7 został wyposażony w tryb XP - czyli możliwość uruchomienia w wirtualnej maszynie Windows XP (w którym wszystkie stare programy działają bez problemu).

To rozwiązanie było dość pomysłowe - problem w tym, że nie wszyscy mogli z niego korzystać , bo do tej pory Tryb XP działał wyłącznie w komputerach wyposażonych w procesory obsługujące sprzętowo wirtualizację. Zamieszanie było spore, bo raz, że na rynku wciąż są układy, które nie dysponują taką funkcją, a dwa, że nie wszyscy klienci byli w stanie samodzielnie stwierdzić, czy dany procesor obsługuje wirtualizację.

Ale Microsoft w końcu rozwiązał ten problem - firma poinformowała właśnie, że od teraz Tryb XP będzie działał na wszystkich procesorach (czyli również tych nie wyposażonych w obsługę wirtualizacji). Wystarczy, że użytkownik zainstaluje odpowiednie uaktualnienie dla systemu (więcej informacji oraz pliki do porania znaleźć można na stronie koncernu ).

Dodajmy, że jako pierwsza poinformowała o powyższej zmianie Mary-Jo Foley z serwisu ZDNet.co.uk .

Daniel Cieślak

Więcej o: