Widać, że Walter Mossberg z WSJ , od lat zajmujący się w gazecie tematami technologicznymi, jest pod wrażeniem iPada.
Sądzę, że to piękne urządzenie z ekranem dotykowym ma potencjał by całkowicie zmienić podejście do mobilnych komputerów i rzucić wyzwanie dominacji laptopów.
Mossberg dodaje, że funkcje czytania książek elektronicznych tablet spełnia lepiej , niż stworzony z myślą o tym Kindle Amazona.
Ale ponieważ iPad to nowy rodzaj komputera, musisz się sam przekonać, czy jest on stworzony dla ciebie, czy też - dajmy na to - netbook sprawdzi się lepiej. (...) Ostatecznie uważam, że mimo pewnych braków, iPad faktycznie może zastąpić laptopa jeśli chodzi o komunikację, przeglądanie stron internetowych, a nawet w ograniczonym zakresie działalność twórczą. Ale to wszystko zależy od tego, do czego wykorzystujesz komputer.
NYT podszedł do zagadnienia najbardziej kompleksowo i wykazując się największym zrozumieniem braku zgodności opinii co do iPada. Przedstawia więc recenzję przeznaczoną dla osób z zapleczem i zamiłowaniem technologicznym i "innych", wskazując na to, że sceptycy to przeważnie "geeki", a zwolennicy to "normalni ludzie".
Recenzja dla geeków:
Apple przynajmniej wyposażył iPada w naprawdę szybki procesor. Strony szybko się otwierają, przewijają, ładują. Surfowanie po Sieci jest o niebo lepsze niż na malutkim iPhone'ie. (...) iPad jednak nie obsługuje Flasha (...) a tym samym tysiące stron internetowych wyświetlają duże białe miejsca, w których powinny znajdować się animacje i wideo.
Recenzja dla wszystkich:
iPad jest bardzo szybki, lekki, ekran z multitouch jasny i łatwo reagujący na dotyk, aplikacje łatwe w użyciu, naprawdę kwalifikuje się jako nowa kategoria gadżetów. Niektórzy sugerowali, że może się sprawdzić jako komputer dla "technofobów" - osób starszych i dzieci - to absolutna racja.
USA Today prezentuje jedną z bardziej entuzjastycznych recenzji. Przedstawia iPada jako realne zagrożenie dla czytnika Kindle oraz konsol Nintendo i Sony.Edward Baig, autor recenzji, wskazuje zagrożenie nawet dla netbooków , które będą musiały albo się dostosować, albo odejść w niepamięć.
Bardzo prawdopodobne jest, że iPad przykuje masową uwagę do urządzeń typu tablet w taki sposób, o którym wizjoner tabletów i współzałożyciel Microsoftu Bill Gates mógł jedynie pomarzyć.
Magazyn Time podkreśla, że mimo iż iPad jest przecież komputerem, to stosunek jaki wywołuje w osobie trzymającej go w rękach różni się od relacji człowiek - maszyna .
Na iPadzie można wykonywać różne zadania - przeglądać kalendarz, e-mail, strony internetowe, wykonywać czynności biurowe, ma możliwości audio, wideo i gier, jakich spodziewamy się po tego typu urządzeniu - ale mimo to kiedy w końcu dostałem własnego, odkryłem, że nie traktuję go jako "narzędzia"; doświadczenie porównywalne jest raczej z relacją z innym człowiekiem lub ze zwierzęciem.
Serwis Wired zaznacza, że w interakcji z iPadem zapomina się o tym, że to urządzenie . Ponieważ składa się praktycznie z samego ekranu, można powiedzieć, że
Nie patrzysz na stronę Wired.com w przeglądarce, po prostu trzymasz Wired.com w dłoniach.
Do tego iPad ma sprowadzić "początek końca komputerów jako technologii ". Ponieważ tablet jest prosty w obsłudze i intuicyjny Wired uważa iż może on sprawić, że nasze postrzeganie komputerów całkowicie się zmieni - z wytworów technologii na zwykły sprzęt codziennego użytku.
wybór red., R.Z.