HTC odpowiada na pozew Apple... kolejnym pozwem

HTC złożył właśnie formalny pozew przeciwko Apple - firmę kierowaną przez Steve'a Jobsa oskarżono w nim o nielegalne korzystanie z pięciu patentów należących do HTC. Pozew jest odpowiedzią na roszczenia patentowe, które kilka tygodni temu pod adresem HTC wysunął Apple.

Zarzuty HTC są poważne - firma twierdzi, że Apple nielegalnie wykorzystuje jej opatentowane rozwiązania m.in. w iPhone'ie, iPadzie oraz iPodzie i związku z tym domaga się natychmiastowego wstrzymania importu tych urządzeń do USA (pismo w tej sprawie zostało już wysłane do Komisji Handlu Międzynarodowego). W komunikacie prasowym HTC napisano m.in.:

Jako twórcy pierwszych smartfonów z Windows Mobile PocketPC Phone Edition (w 2002 r.) czy Androidem (w 2007 r.), uważamy, że siłą napędową naszej branży powinny być innowacje i zdrowa konkurencja, dzięki którym klienci otrzymują do dyspozycji najnowocześniejsze rozwiązania mobilne. Dlatego też zdecydowaliśmy się podjąć działania prawne przeciwko Apple - ich celem jest ochrona naszej własności intelektualnej, naszych partnerów oraz, przede wszystkim, naszych klientów

Firma opublikowała też w serwisie Youtube.com krótki film przedstawiający historię jej urządzeń i wykorzystywanych w nim rozwiązań:

Pozew jest oczywiście odpowiedzią na podobne roszczenia wysunięte na początku marca przez Apple przeciwko HTC - z tym, że wtedy chodziło aż o 20 patentów. Sprawa jest dość skomplikowana, bo choć pozew Apple'a formalnie skierowany był przeciwko producentowi smartfonów, to większość zarzutów patentowych dotyczyła nie sprzętu, lecz instalowanego w urządzeniach HTC systemu Android (a to znaczy, że adresatem pozwu powinien tak naprawdę być Google, a nie HTC).

Apple wydaje się być w tym sporze w nieco gorszej sytuacji - w końcu HTC to weteran branży, który od kilkunastu lat produkuje handheldy oraz smartfony i ma bogate portfolio patentów z tej dziedziny (które ostatnio znacząco się powiększyło dzięki umowie o wymianie patentów z Microsoftem). Apple w sektorze smartfonów jest tak naprawdę nowicjuszem (choć oczywiście bardzo utalentowanym) - wszak pierwszy iPhone trafił na rynek niespełna trzy lata temu. Co więcej - firma Jobsa w swoich urządzeniach nie zastosowała zbyt wielu w pełni oryginalnych rozwiązań. W iPhone'ie raczej umiejętnie połączono najróżniejsze funkcje i pomysły znane z innych urządzeń - w tym m.in. produktów HTC oraz Nokii (która, co warto przypomnieć, również niedawno skierowała pozew patentowy przeciwko Apple ).

Daniel Cieślak

dane dostarcza:

embed
Więcej o: