Microsoft odświeża Hotmaila

Koncern z Redmond zamierza w najbliższych miesiącach znacząco zmodernizować swój system darmowych kont pocztowych. Z pierwszych zapowiedzi wyraźnie wynika, że Microsoft chce sprawić, by Hotmail stał się realnym konkurentem usługi Google Gmail.

Wskazuje na to choćby zapowiedź ścisłego zintegrowania systemu kont pocztowych z serwisem MS Office Web Apps (czyli zaprezentowaną przed tygodniem webową wersją MS Office). Widać wyraźnie, że Microsoft właśnie w tym upatruje szansy na przyciągnięcie użytkowników - Michał Kostrzewa z Microsoftu tłumaczy, że tandem Hotmail + Web Office będzie działał dużo sprawniej niż konkurencyjne rozwiązanie Google (czyli Gmail + Google Docs), bo produkt Microsoft natywnie obsługuje wszystkie formaty znane z MS Office. W usłudze Google muszą one być konwertowane - co zwykle dość długo trwa, a poza tym efekty tej konwersji nie zawsze są zadowalające. - A przecież zdecydowana większość przesyłanych dziś w Sieci dokumentów to pliki utworzone w MS Office - tłumaczy Mehta.

Co ważne, wszystkie takie pliki będzie można w podstawowym zakresie edytować z poziomu Hotmaila (do skorzystania z zaawansowanych funkcji edycyjnych niezbędne będzie zainstalowanie wtyczki Silverlight ).

Załączniki w chmurze

Drugą ciekawą funkcję będzie zintegrowanie systemu pocztowego z webowym dyskiem Microsoftu - SkyDrive . Ma to ułatwić m.in. udostępnianie współpracownikom czy znajomym dużych plików - zbiorów zdjęć, filmów czy prezentacji. Obecnie standardowym sposobem ich przekazywania jest dodawanie załączników do e-maili - ale przy plikach większych niż kilka MB ta metoda nie jest optymalna. Dlatego Microsoft zamierza zaproponować użytkownikom alternatywne rozwiązanie - zamiast załączać plik do wiadomości, użytkownik będzie mógł z poziomu kreatora wiadomości zapisać plik w zasobach SkyDrive , a następnie umieścić w wiadomości odnośnik do owego filmu, fotografii czy prezentacji. Dzięki temu odbiorca sam zdecyduje czy i kiedy chce go pobrać.

Jednorazowe hasła w Hotmail

W Hotmailu mają też pojawić się nowe narzędzia do zarządzania wiadomościami - m.in. nowe zasady organizowania historii konwersacji, katalogowania wiadomości. Ciekawostką są też hasła jednorazowe do Hotmaila - to funkcja przeznaczona dla użytkowników, którzy zamierzają zalogować się do konta pocztowego z jakiegoś "podejrzanego" komputera (np. peceta w kawiarence internetowej). Użytkownik będzie mógł zamówić hasło (dostarczane via SMS), które zadziała tylko raz - dzięki temu nawet jeśli zostanie ono przechwycone przez jakieś szkodliwe oprogramowanie (np. keyloggera), to konto pozostanie bezpieczne.

Michał Kostrzewa z polskiego oddziału Microsoftu opowiadając nam o zmianach jakie mają nastąpić w Hotmailu twierdził, że poczta będzie lepiej radzić sobie z eliminacją tzw. "grey mail", czyli wiadomości które nie do końca są spamem, ale w gruncie rzeczy są niepożądane (np. powiadomienia z serwisów społecznościowych, sklepów internetowych, itp).

W skrzynce odbiorczej zintegrowany będzie komunikator Windows Live, który w połączeniu z kontem na Facebooku sprawdzać ma, które osoby należą do naszych najbliższych znajomych. Podstawą tego jest założenie, że jeśli mamy kogoś na liście kontaktów komunikatora, a osoba ta korzysta z Hotmaila logując się do Facebooka, to prawdopodobnie jest naszym bliskim znajomym.

Warto wspomnieć, że część funkcji wprowadzanych teraz do Hotmaila może być już użytkownikom znana z... Gmaila. Chodzi na przykład o możliwość odtwarzania filmu z YouTube w oknie wiadomości, przeglądanie załączonych zdjęć, czy "wątkowanie wiadomości" (choć ma być także możliwość wyłączenia tej opcji).

Microsoft rozpoczął już wewnętrzne testy nowych funkcji Hotmaila . Użytkownikom zostaną one udostępnione w dniach od 4 czerwca do 25 lipca.

Daniel Cieślak

Więcej o: