Eksperci FBI przegrywają z szyfrowanymi dyskami

Amerykanie przegrywają z szyfrowaniem wykorzystanym przez brazylijskiego bankiera.  

FBI zwróciło brazylijskiej policji dyski bankiera Daniela Dantasa, skazanego pod koniec 2008 roku na na 10 lat więzienia za próbę przekupstwa oficera policji. Dyski zostały skonfiskowane z jego mieszkania w Rio de Janeiro w 2008 roku, podczas operacji Satyagraha, związanej z szeroko zakrojonym dochodzeniem w sprawie prania brudnych pieniędzy.

Pierwotnie próbę odszyfrowania zawartości dysków podjął Brazylijski Instytut Kryminologii (INC), ale po pół roku bezowocnych prób, pod koniec 2008 roku, Brazylijczycy postanowili poprosić o pomoc amerykańską agencję. Dyski zostały wysłane do USA w grudniu 2008 roku i przez kolejne dwanaście miesięcy FBI usiłowało zdekodować ich zawartość - bezskutecznie.

Sprzęt został zwrócony brazylijskiej policji w kwietniu bieżącego roku i pozostaje pod jej opieką. Eksperci z INC liczą, że rozwój technologii lub przełom w dziedzinie kryptografii pozwoli im w końcu złamać hasła chroniące ich zawartość. Jako że brazylijskie prawo nie przewiduje żadnych sposobów wymuszenia hasła od podejrzanego, do tego czasu służby pozostają bezradne wobec szyfrowania.

Zarówno INC jak i FBI próbowały złamać zabezpieczenia dysków przy pomocy metody ataku słownikowego . Zgodnie z informacjami podanymi przez Opportunity Group (firmy dla której pracował Daniel Dantas) programy, których użyto do szyfrowania są łatwo dostępne w internecie. Jeden z nich to darmowy TrueCrypt.

[via TheRegister ]

Maciej Starzycki

Więcej o: