Nowy sposób organizacji kart w Firefoxie

Mozilla pracuje nad Tab Candy - funkcjonalnością pozwalającą dużo lepiej zarządzać wieloma otwartymi na raz kartami.

Tab Candy nie jest dodatkiem, a wbudowaną funkcjonalnością, która będzie obecna w czwartej wersji przeglądarki - obecnie będącej w fazie beta. Pozwala ona wygodnie segregować swoje karty w grupy, przy pomocy wygodnego interfejsu graficznego. Kiedy wybierzemy jedną z grup, Firefox ładuje wszystkie obecne w niej karty.

Funkcjonalność ma rozwiązać problem, który Aza Raskin, pracujący nad Tab Candy, opisuje następująco:

Trudno jest zachować porządek z dziesiątkami kart ściśniętymi na małym pasku na górze przeglądarki. Karta, w której szukasz pizzerii, miesza się z kartami o ulubionym zespole. Często łatwiej otworzyć nową kartę, niż znaleźć tą już otwartą. Co gorsza, jak wielu z nas trzyma karty otwarte jako przypomnienie czegoś co chcemy zrobić, albo przeczytać później? Wszyscy cierpimy na informacyjne poczucie winy (ang. infoguilt).

Prezentację pokazującą działanie Tab Candy w praktyce, można zobaczyć poniżej:

Problemy opisane przez Raskina brzmią bardzo znajomo. Dziesiątki pomieszanych kart wciśniętych w wąską przestrzeń, problemy ze zlokalizowaniem karty, która jest nam szybko potrzebna. Karty na jeden temat porozrzucane w różnych miejscach Trzymanie karty w przeglądarce dniami, a nawet tygodniami bo jest to coś, co trzeba przeczytać. W jakimś stopniu trzymanie otwartych kart, zastąpiło wielu użytkownikom dodawanie zakładek,(które są w tej chwili niewygodnym i przestarzałym mechanizmem), zaś interfejsy przeglądarek nie były na to gotowe. Tab Candy wygląda jak rozwiązanie, które ma szanse poradzić sobie z tymi problemami. Niecierpliwi mogą sprawdzić je samodzielnie w wersji beta Firefoxa 4.

[via The Register ]

Maciej Starzycki

Więcej o: