Cadillac z ekologiczną klimatyzacją w 2013 roku

Nazwy marek Buick, Cadillac, Chevrolet czy GMC rzadko pojawiają się w towarzystwie słowa "ekologia". Może się to zmieni - General Motors zapowiedziało, że klimatyzatory tych wozów staną się przyjazne dla środowiska.

Z chłodziwami problem mamy od dawna. Freony, tak potrzebne w lodówkach, klimatyzatorach czy jako gaz pędny w aerozolach, nie wpływają dobrze na świat. Niegdyś szeroko stosowany R-12 zwany też freonem-12 (dichlorodifluorometan) został na mocy Protokołu Montrealskiego (1987 rok) wycofany z produkcji i zastąpiony innymi. Przez lata R-134a (1,1,1,2-tetrafluoroetan) wyglądał na idealnego zastępcę - podobne własności termodynamiczne i brak potencjału niszczenia warstwy ozonowej. Jest powszechnie wykorzystywany, również w klimatyzatorach aut GM.

Ale lepsze jest wrogiem dobrego. To, że nie wszystko jest w R-134a doskonałe, widać gdy popatrzymy na HFO-1234yf (czyli 2,3,3,3-tetrafluoropropen). Dużo szybciej rozkłada się w atmosferze - w ciągu 11 dni, w porównaniu do 13 lat R-134a (który na dodatek zakwasza deszcze) i jego potencjał tworzenia efektu cieplarnianego ( GWP ) jest o 99,7% mniejszy: wynosi 4 zamiast 1400. Dodatkowym plusem jest fakt, że może być stosowany w samochodowych klimatyzatorach na R-134a właściwie bez żadnych przeróbek konstrukcyjnych.

W tym momencie można pomyśleć - zaraz zaraz, skoro 1234yf jest dużo ekologiczniejszy i nie wymaga przekonstruowania samochodów, to dlaczego pojawi się w wozach GM dopiero w 2013 roku? Problemem jest to, że najpierw muszą się pojawić przemysłowe ilości tetrafluoropropenu - amerykański koncern Honeywell dopiero niedawno zapowiedział łącznie z chemicznym gigantem DuPont i zbudowanie odpowiedniej fabryki. No i nie do ominięcia jest fakt, że technologia wytwarzania tej substancji ma wiele formalnych obwarowań - jeśli przejrzycie sobie listę amerykańskich patentów , zobaczycie często powtarzające się nazwy DuPont i Honeywell.

Ekologiczny Cadillac w 2013 roku. Jeśli oczywiście Majowie się mylili.

[via GM ]

Tomasz Andruszkiewicz

Więcej o: