Sony zapowiada laser nowej generacji - czy to następca Blu-ray?

Niedawno pisałem o wyprodukowaniu nowych, pojemniejszych dyskach Blu-ray BDXL, które mogą pomieścić aż 128 GB danych. Okazuje się jednak, że to pestka w porównaniu z tym, co właśnie zapowiedział koncern Sony. Japończycy ogłosili, że trwają prace nad stworzeniem lasera nowej generacji do dysków optycznych, który kilkadziesiąt razy większą pojemność niż Blu-ray.

Błękitno-fioletowy laser - pozwoli zmieścić wiele filmów na jednej płycie

Błękitno-fioletowy laser ma zapewnić 20 razy większą pojemność. Obecnie na płytach Blu-ray można zmieścić maksymalnie tylko dwa filmy w jakości HD, nowy błękitno-fioletowy laser sprawi, że na jednej płycie zmieścimy nawet 50 filmów(!). To oznacza np. sagę Gwiezdne Wojny (6 filmów w rozdzielczości HD + morze dodatków) na jednym dysku, ale także całe sezony serialu (np. Lost) na jednej płycie. Nie wiadomo jeszcze, kiedy ta technologia trafi do sklepów.

Serial Lost na Blu-raySerial Lost na Blu-ray Serial Lost na Blu-ray

Dyski optyczne nie chcą umierać...

Błękitno-fioletowy laser ma być następcą Blu-ray. Jak widać dyski optyczne mają się bardzo dobrze - wbrew dającemu się słyszeć utyskiwaniu niektórych o tym, że zapis optyczny to już przeszłość. Wygląda na to, że Blu-ray nie będzie ostatnim rodzajem dysku optycznego. A nawet lepiej - nie zanosi się by w najbliższych latach, coś się miało w tej dziedzinie zmienić. Jeżeli chodzi o cyfrową dystrybucję, to wciąż tylko się o niej mówi. Gorzej z realizacją... (chociaż ostatnio pojawił sie pomysł cyfrowego schowka na filmy Ultraviolet ).  Dlatego jeszcze długo dyski optyczne będą gościć w naszych domach, jako podstawowy nośnik z filmami.

Via [ Examiner ]

Mariusz Koryszewski

Chciałbyś mieć wiele filmów w HD na jednej płycie ?
Więcej o: