Cameron: Aliens na Blu-ray będzie bez ziarna

Od czasu, gdy w październiku 20th Century Fox postanowiło wydać pakiet Obcy Antologia na Blu-ray, wszyscy zastanawiali się, jak studio poradzi sobie z przeniesieniem drugiej części kosmicznego cyklu do rozdzielczości High Definition.

Warto przypomnieć, że film Aliens (czyli Obcy - Decydujące Starcie) z 1986 roku miał zawsze dużą ilość ziarna. Wydawcy starają się usuwać szumy w miarę możliwości ze starych filmów, ale nie zawsze to wychodzi.

Predator - cyfrowa porażka, a Obcy...?

W przypadku drugiej części Obcego można się zacząć obawiać, gdyż to nikt inny jak właśnie Fox ostatnio skompromitował się, wydając poprawioną cyfrowo edycję Predatora pod nazwą Morderczo drapieżne wydanie . W tym przypadku studio zbyt mocno i często używało opcji usuwania szumów z obrazu (DNR), w efekcie czego film stracił na szczegółowości, a aktorzy z filmu McTiernana wyglądali jak figury woskowe rodem z londyńskiego Madame Tussauds.

Obcy AntologiaObcy Antologia Obcy Antologia

Na temat remasteringu wypowiedział się właśnie reżyser drugiej części kosmicznej sagi - James Cameron.

James Cameron o cyfrowej obróbce Aliens

Właśnie osobiście dokonałem pełnego remasteringu filmu Obcy - Decydujące Starcie wraz ze specjalistą od kolorów, z którym współpracowałem przy filmie Avatar. Efekt pracy wygląda spektakularnie. Całkowicie odszumiliśmy film, usunęliśmy ziarno, od początku do końca poprawiliśmy kolory, każdą klatkę. Wygląda to niesamowicie, o wiele lepiej niż kiedyś w kinach. Przed obróbką obraz był bardzo ziarnisty, ale pozbylismy się całego tego ziarna. Obcy jest teraz ostrzejszy, czystszy i piękniejszy niż kiedykolwiek. Korekcji dokonaliśmy w stosunku do dłuższej wersji reżyserskiej filmu.

- wytłumaczył twórca filmowego hitu kinowego Avatar .

Czego możemy więc oczekiwać po słowach Camerona? Sztucznego obrazu i woskowego efektu (jak w nowej edycji Predatora ) czy też umiejętnie odświeżonego cyfrowo obrazu, na widok którego opadnie nam szczęka? Zobaczymy. Na razie musimy uwierzyć Jamesowi na słowo.

Via [ HCC ]

Mariusz Koryszewski

Jaki będzie poprawiony obraz w Aliens?
Więcej o: