Kontrolowanie tętna laserem

Magazyn Nature Photonics, opublikował w tym tygodniu wyniki badań, które sugerują, że optyczna stymulacja serca jest nie tylko skuteczniejsza, ale i mniej szkodliwa od innych metod.

Badacze wykorzystali pulsującą podczerwoną diodę laserową i światłowód wielomodowy, do stymulacji 25 serc przepiórczych embrionów. Serca były monitorowane laserem Dopplerowskim. Przed rozpoczęciem stymulacji, przerwy pomiędzy uderzeniami serca wynosiły 1,58 sekundy. Po stymulacji laserem, tętno dostosowało się idealnie do częstotliwości jego pulsowania.

Co więcej, stymulacja laserem spowodowała minimalne uszkodzenia tkanki embrionów. Badacze analizowali poszczególne elementy serca mikroskopem elektronowym. W porównaniu z próbą kontrolną, nie poddaną stymulacji, nie odnotowano istotnych uszkodzeń. Dla porównania, tradycyjna, elektryczna stymulacja serca może powodować poważne uszkodzenia tkanki.

Mechanizm odpowiadający za wpływ lasera na tętno nie jest jeszcze zrozumiały - badacze teoretyzują, że może to być związane z ciepłem wytwarzanym przez laser - ale poznanie mechanizmu tego zjawiska wymaga dalszych badań. Możliwe, że wkrótce tradycyjne rozruszniki serca zostaną zastąpione laserowymi.

[ Nature Photonics , via Ars Technica ]

Maciej Starzycki

Więcej o: