Wyświetlacze przyszłości

Badacze z Laboratorium Nanoelektroniki Uniwersytetu Cincinnati uważają, że przyszłością wyświetlaczy w urządzeniach elektronicznych będzie e-papier wykorzystujący technologię elektrozwilżania.

Artykuł opublikowany w "Applied Physics Letters" stwierdza, że technologia składania kilku warstw wyświetlaczy EWD (electro-wetting display, wyświetlaczy w technologii elektro-zwilżania) zapewnia wyższą rozdzielczość od umieszczania pikseli obok siebie. Jak wyjaśnia prof. Andrew J. Steckl, dyrektor NanoLab Uniwersytetu Cincinnati:

Nasze podejście opiera się o pionowe nakładanie na siebie urządzeń elektrozwilżających. Pole elektryczne kontroluje właściwości "zwilżania" powierzchni fluoropolimeru, co umożliwia szybką manipulację płynu w skali mikrometrowej. Wyświetlacze elektrozwilżające mogą działać zarówno w trybie odbiciowym jak i transmisyjnym, co poszerza zakres możliwych zastosowań. Rozwój materiału izolatora hydrofobowego oraz płynów roboczych pozwala teraz na pracę wyświetlaczy EWD przy dość niskich napięciach sterowania (~15 V).

Tłumacząc to na język potoczny, wyświetlacze EWD działają podobnie jak e-papier elektroforetyczny, stosowany w czytnikach takich jak Kindle, gdzie pole elektryczne jest stosowane do przemieszczania barwnika, który staje się widoczny lub niewidoczny w zależności od jego pozycji. W EWD pole elektryczne przesuwa krople kolorowego oleju w pozycję, w której jest widoczny lub usuwa go z drogi światła, przez co piksel może wydawać się albo kolorowy, albo biały/przeźroczysty. W przeciwieństwie do e-papieru elektroforetycznego EWD nie zachowuje stanu obrazu w momencie, kiedy nie jest on zasilany, jednak zużycie prądu jest dużo mniejsze niż w przypadku LCD, natomiast zmiana stanu pikseli jest wystarczająco szybka, aby możliwe było wyświetlanie filmów.

E-papier z Cincinnati nie jest pierwszą implementacją EWD - holenderska firma Liquivista oferuje już wyświetlacze elektrozwilżeniowe i ma nadzieję, że urządzenia korzystające z nich pojawią się na rynku w przyszłym roku. Różnica jest taka, że technologia Liquivisty wykorzystuje przyłożenie prądu do piksela aby zmienić go z kolorowego na biały, natomiast amerykańscy naukowcy opracowali urządzenie, w którym stan standardowy to biały, a piksel staje się kolorowy dopiero po przyłożeniu prądu.

Istotną cechą wyświetlaczy elektrozwilżających jest fakt, że wykorzystują one dość przyjazne dla środowiska materiały i powinny być dość tanie w produkcji, jednak należy pamiętać, że wprowadzenie jakiejkolwiek technologii na skalę masową nie jest tanie, więc jeszcze trochę poczekamy zanim wyświetlacze EWD staną się rozpowszechnione. A fabryki LCD pracują pełną parą i produkowane w nich ekrany są tanie i sprawdzone...

[via Science Daily ]

Leszek Karlik

Więcej o: