Titanic wypłynie z dna oceanu - po raz pierwszy... w 3D

Naukowcy, korzystając z technologii 3D , zamierzają wirtualnie podnieść słynnego Titanika. Naukowcy chcą stworzyć coś czego do tej pory nikt nie próbował - opracować pełny model 3D wraku słynnego statku.

Słynny Titanic zatonął w nocy z 14 na 15 kwietnia 1912 roku. RMS Titanic był największym pasażerskim liniowcem w swoim czasie. Po czterech dniach dziewiczego rejsu do Nowego Jorku, statek uderzył w gorę lodową i zatonął, pociągając za sobą ponad 1500 ofiar. W 1985 roku odkryto miejsce spoczynku Titanika - kilkaset mil od wybrzeży Nowej Funlandii.

Titanic - najpierw Cameron, teraz amerykańscy naukowcy

W 1997 roku Titanikowi nowy blask nadał James Cameron w filmie Titanic, w którym pojawiły się prawdziwe ujęcia z wraku statku. Potem reżyser wrócił jeszcze raz na wrak Titanika, tym razem z kamerą 3D, by zrobić do swojego filmu dokumentalne post scriptum pt. Głosy z Głębi 3D , które mogliśmy zobaczyć w kinach IMAX. Teraz po wielkim suckesie filmu Avatar 3D szykuje się kolejny ambitny projekt - tym razem zaplanowany przez naukowców, a nie filmowców.

Naukowcy zamierzają wykorzystać zaawansowane roboty, obrazowanie akustyczne, technologie sonarowe, obrazowanie 3D, wideo w wysokiej rozdzielczości w celu dokładnej trójwymiarowej rekonstrukcji całego wraku.

Ok. 40-50 proc. Titanika nikt do tej pory nie oglądał

- powiedział Dave Gallo, dyrektor od projektów specjalnych z Woods Hole Oceanographic Institution w Massachusetts, największej na świecie prywatnej instytucji oceanograficznej, która organizuje wyprawę.

Po raz pierwszy mają zostać uruchomione prawdziwe prace archeologiczne pod wodą.

To będzie takie CSI (dop. red. popularny serial detektywistyczny) podwodnego świata.

- wyjaśnił obrazowo Gallo.

Materiały oraz film dokumentalny z wyprawy mają pojawić się na stronie ExpeditionTitanic.

Jednak zadanie jest trudne - nikt nigdy nie próbował prac archeologicznych na tak dużej głębokości, na której leży Titanic...

Walka z czasem - Titanikowi zostało najwyżej 15 lat

Ale warto spróbować, bo może to być ostatnia chwila. Naukowcy z ekspedycji uważają, że Titanikowi zostało 10-15 lat podwodnego zycia - potem całkowicie się rozpadnie. Już w tej chwili sterburta i okolice maszynowni sa podobno w tragicznym stanie.

Czy naukowcom uda się stworzyć pełny model 3D Titanika dla przyszłych pokoleń , zanim słynny liniowiec zostanie pochłonięty przez ocean? Miejmy nadzieję.

Titanic 3D na stulecie Titanika

Przypomnijmy jeszcze przy okazji, że na setną rocznicę zatonięcia statku w 2012 roku James Cameron, twórca hitu Avatar 3D , przygotowuje specjalną edycję swojego Titanika z 1997 roku, który ma zostać przeniesiony w 3D i dostępny w sprzedaży na płytach Blu-ray 3D .

Via [ Reuters ]

Mariusz Koryszewski

Czy chciałbyś zobaczyć Titanika w 3D?
Więcej o: