Zasilany laserem bezzałogowy śmigłowiec LaserMotive

Na targach AUVSI pod koniec zeszłego miesiąca firma LaserMotive zaprezentowała model śmigłowca zdalnie zasilanego laserem, zdolny do unoszenia się przez kilka godzin.

Mikrośmigłowiec jest zasilany przez bezpieczny dla wzroku promień lasera skoncentrowany na ogniwach fotowoltaicznych dostrojonych do długości fali promienia lasera, i jest w stanie unosić się w powietrzu przez 6 godzin.-Elementem ograniczającym nie jest tutaj zasilanie, tylko wytrzymałość silnika napędzająćego wirnik. Cytując prezesa firmy, Tona Nugenta:

To malutki, komercyjny szczotkowy silnik elektryczny, który nie został zaprojektowany z myślą o tak długiej pracy. Śmigłowiec lata przez kilka godzin, do momentu wypalenia się silnika.

Poniżej można obejrzeć film z targów, prezentujący unoszący się dzięki przesyłanej laserem energii mikrośmigłowiec oraz dłuższy film prezentacyjny firmy LaserMotive. Ta firma z Seattle w USA wygrała w zeszłym roku 900 tys. dolarów nagrody od NASA, w konkursie na zdalne zasilanie robota wspinającego się po 900-metrowym przewodzie zwieszonym ze śmigłowca - miał być to test technologii, która w przyszłości może znaleźć zastosowanie w przypadku stworzenia windy orbitalnej. Problemem jest tutaj gigantyczny koszt takiej inwestycji, która zapewne pozostanie na zawsze na kartach książek SF.

LaserMotive planuje jednak inne, bardziej przyziemne zastosowania dla swojej technologii - zdalne zasilanie obserwacyjnych pojazdów bezpilotowych. Taka drona obserwacyjna mogłaby unosić się całymi dniami czy miesiącami w powietrzu, gdyby nie konieczność tankowania. Laserowe przesyłanie energii może stanowić atrakcyjne rozwiązanie szczególnie w przypadku sterowców obserwacyjnych , takich jak zamówione przez US Army.

[via Next Big Future , Systemadifus.com ]

Leszek Karlik

Więcej o: