Mozilla zapowiada konkurs na grę internetową

Fundacja Mozilla zapowiedziała ogłoszenie konkursu na grę internetową wykorzystującą technologie webowe.

Konkurs pod nazwą Game On ma wystartować z końcem września 2010, nie są jeszcze znane dokładne warunki, ale będzie miał na celu spopularyzowanie HTML 5 i udostępnionych w nim technologii takich jak Open Video i WebGL. Zadaniem uczestników będzie zbudować dobrą, grę internetową działającą w przeglądarkach na różnych typach urządzeń.

Zapowiedź konkursu prawdopodobnie spowodowana jest raportami o przenoszeniu się aktywności użytkowników do zamkniętych środowisk ("walled gardens") takich jak Facebook czy ekosystemy aplikacji Appe i Google Android. Mozilla, jako twórca przeglądarki nie mającej wsparcia żadnego z wielkich graczy (wsparcie Google'a powoli gaśnie wraz popularyzacją Chrome) jest główną siłą stojącą za popularyzacją HTML 5 jako środowiska do tworzenia aplikacji internetowych.

W konkursowych grach nacisk ma być tworzony na wykorzystanie nowinek: geolokacji, urządzeń mobilnych z akceleratorami czy gestów na ekranach dotykowych. Niestety, zawęzi to też krąg odbiorców takiej gry do użytkowników mających tylko najnowsze zabawki, a to trochę wbrew idei otwartości na której zbudowano protokoły internetowe.

[Na podstawie Mozilla Labs Gaming ]

Janusz A. Urbanowicz