Telefon stacjonarny z Androidem i dotykowym wyświetlaczem

Na targach IFA 2010 firma Fuzhou Rockchip Electronics, producent tanich procesorów z rdzeniami ARM do urządzeń przenośnych, zaprezentowała stacjonarny telefon z Androidem. Czy takie urządzenie ma sens?

Stoisko Rockchip służyło głównie do promocji najnowszego procesora RK2818, taktowanego 1 GHz. Układ ten przeznaczony jest do urządzeń z Androidem 2.1 i 2.2, obsługuje rozdzielczości wyświetlaczy do 1024x768, pracuje z maksymalnie 512 MB pamięci RAM i potrafi wyświetlić wideo w rozdzielczości 720p. Pokazany telefon z dotykowym ekranem, obsługujący zarówno tradycyjne połączenia jak i 3G, nie trafi zapewne do masowej produkcji - był ciekawym sposobem prezentacji procesora. Owszem, wideorozmowy z telefonu stacjonarnego byłyby ciekawym pomysłem, ale do czego innego potrzebny Android w urządzeniu na stałe przypiętym do gniazdka w ścianie? W domowych warunkach i tak mamy zwykle dostęp do desktopa/laptopa i oczywiście do przenośnych smartfonów, tabletów czy netbooków. Inteligentny telefon z systemem operacyjnym mógłby znaleźć zastosowanie w biurze, tyle że w takim przypadku lepiej sprawdziłby się pewnie inny OS, współpracujący z korporacyjnym oprogramowaniem. Być może przydałby się w pokoju hotelowym do obsługi dodatkowych usług czy udostępniania internetu po WiFi.

RK2818 nie jest demonem prędkości - francuski Tom's Hardware sugerował w lipcu , że chip, mimo szybkiego taktowania, opiera się na tym samym rdzeniu ARMv5 co jego poprzednik RK2808 i w kwestii wydajności odstaje od procesorów z rdzeniami Cortex A8 czy A9 (1,1 DMIPS/MHz w porównaniu z 2 czy 2,5 DMIPS/MHz). Nie ma jednak wątpliwości, że znajdzie dla siebie miejsce, choćby w tańszych tabletach - odtwarzanie wideo w przyzwoitej rozdzielczości i wyświetlanie obrazu XGA powinno wystarczyć.

[via mp4nation ]

Tomasz Andruszkiewicz

Więcej o: