W latach 60. zeszłego wieku ukute zostało określenie " polska szkoła plakatu ". Grupa artystów podchodziła do plakatów o tematyce kulturalnej w sposób budzący dziś zdumienie przemieszane z przerażenie u pokolenia wychowanego na posterach kreowanych w programach typu Adobe Photoshop. Zamiast komputerowo obrabiać fotosy, twórcy operowali ironią, graficznymi metaforami i lapidarną formą. Zdobyły uznanie zachodnich koneserów i kolekcjonerów. Więcej informacji (i obrazki) można znaleźć na stronie Galerii Plakatu i w sklepie Polish Posters Shop .
Dziś stare polskie plakaty robią karierę w internecie, gdzie najczęściej można znaleźć je w "śmiesznych zestawieniach" na stronach satyrycznych typu cracked.com . Dla kogoś nie znającego kontekstu i nie przywykłego do abstrakcyjnego podejścia, spotkanie z polskim plakatem musi wywołać szok kulturowy. I śmiech pusty.
Tymczasem na stronie somethingawful.com , słynącej z prowadzenia "Photoshopowych Piątków", znalazła się nadzwyczaj udana galeria imitacji polskich plakatów wykonanych przez bywalców witryny . Polski internauta ma dodatkową okazję do zabawy - próbę odgadnięcia tytułu filmu przemielonego przez tłumacza Google (może ktoś rozszyfruje "ten karakuł koźlę rosnąć u rosnąć od"?).
Michał R. Wiśniewski (mrw.blox.pl )