Egzoszkielet XOS 2 Raytheona

Druga generacja wojskowego egzoszkieletu XOS jest lżejsza, mocniejsza i szybsza od poprzedniej wersji, przy o połowę niższym poborze mocy.

Amerykańska firma Sarcos zaczęła prace nad egzoszkieletem dla wojska dziesięć lat temu, po otrzymaniu w tym celu grantu od DARPA. Projekt został zaakceptowany w 2006 i już 3 lata temu można było zobaczyć pierwsze prototypy egzoszkieletu XOS. Jednocześnie firma Sarcos została zakupiona przez Raytheon , giganta przemysłu obronnego USA (piątego co do wielkości producenta uzbrojenia i sprzętu wojskowego świata).

Teraz Raytheon przedstawił światu drugą generację egzoszkieletu, XOS 2, na demonstracji przeprowadzonej we współpracy z Paramount Home Entertainment. Jak widać, koncerny zbrojeniowe znają wartość dobrej reklamy, ponieważ premiera XOS 2 została połączona z premierą Iron Mana 2 na Blu-ray i DVD, a na filmie prezentującym egzoszkielet można zobaczyć Clarka Gregga, aktora grającego agenta Phila Coulsona z Inicjatywy Avengers.

Nowa wersja wymaga o połowę mniej energii do pracy, chociaż nadal pracuje na uwięzi. Jak widać, na razie przewidywane zastosowania egzoszkieletu koncentrują się na zadaniach logistycznych, a nie zakuciu żołnierzy w pancerne płyty i wysłaniu ich na wroga. To w sumie bardzo sensowne - cytując generała Omara Bradleya, amatorzy studiują taktykę, profesjonaliści studiują logistykę. Według Frasera Smitha z Raytheona można spodziewać się, że egzoszkielety zaczną być wykorzystywane przez armię przed upływem pięciu lat dla wersji zasilanej przewodowo, a przed upływem ośmiu do dziesięciu lat dla wersji z własnym wbudowanym zasilaniem.

[ Raytheon , via Engadget ]

Leszek Karlik

Więcej o: