Drzwi na trzęsienie ziemi

Studentka Kingston University stworzyła projekt drzwi, które można przekształcić w dwuosobowe schronienie podczas trzęsienia ziemi.

Younghwa Lee, studiująca w Londynie wpadła na pomysł, kiedy samolot z jej rodzinnego Seoulu do Anglii został opóźniony przez chmurę pyłu wulkanicznego znad Islandii. Zaczęła wtedy myśleć nad kataklizmami naturalnymi, i zdecydowała się skoncentrować na trzęsieniach ziemi. Stąd też pomysł na ochronne drzwi. Cytując Lee:

Po rozpoczęciu trzęsienia ziemi zazwyczaj jest do 15 sekund relatywnie "bezpiecznych" wstrząsów pionowych, zanim zaczną się destruktywne wstrząsy poziome. ( ) Wyszłam od wytrzymałości framugi w ścianie - często stoją one nadal, kiedy wiele ze ścian dookoła jest zburzone. W większości domów jest więcej drzwi niż ludzi, więc każda osoba w domu powinna być w stanie znaleźć drzwi dla siebie.

Projekt drzwi opiera się na założeniu, że lepiej stanąć we framudze zapewniającej ochronę przed ciężkimi elementami, jednak przydał by się również jakiś element zapewniający ochronę przed mniejszymi odłamkami. Schowanie się pod stołem w razie trzęsienia ziemi zapewnia ochronę przed lekkimi przedmiotami, ale nie chroni przed spadającym kawałkiem sufitu, schowanie się pod framugą zmniejsza ryzyko zostanie przygniecionym czymś ciężkim, a nowy projekt łączy cechy obu rozwiązań. Drzwi mogą przechylić się tak, aby ich górna część zapewniała ochronę przed spadającymi odłamkami (nachyloną, aby się ześlizgiwały), a dolna opiera się o ziemię, zapewniając dodatkową stabilność. Dodatkowo we framudze umieszczony jest schowek na latarkę i zapasy wody i leków.

Oczywiście, istnieje kwestia tego, kto będzie chciał wymieniać drzwi na nowy model tylko na wypadek trzęsienia ziemi. Projekt należałoby również odpowiednio przetestować. Ale możliwe, że w ciągu paru dekad nowe rozwiązanie zacznie się powoli przyjmować na terenach wrażliwych na trzęsienia ziemi.

[via Science Daily ]

Leszek Karlik

Więcej o: