Cztery kółka dobrze, dwa kółka jeszcze lepiej

Badania przeprowadzone przez zespół ze szpitala Johnsa Hopkinsa wykazały, że wypadki na czterech kółkach kończą się zwykle gorzej niż na dwóch.

Oczywiście, nie chodzi tutaj o wypadki na drodze, ale o porównanie bezpieczeństwa quadów i motocykli terenowych, takich jak stosowanych w sportach typu enduro czy motocross.

Przedstawione w tym tygodniu na kongresie klinicznym Amerykańskiego Kolegium Chirurgów w Waszyngtonie badanie wykazało, że ofiary wypadków na quadach miały o 50 procent wyższą szansę na śmierć niż podobnie zranione ofiary wypadków motocykli terynowych. Miały one również większą szansę na wylądowanie na oddziale intensywnej opieki medycznej (o 55%) oraz na bycie podłączonym do respiratora (42%). Cytując doktor Cassandrę Villegas ze szpitala Johnsa Hopkinsa:

Wierzy się, że cztery koła muszą być bezpieczniejsze od dwóch. Ale ustaliliśmy, że jest na odwrót. Ludzie mający wypadki na quadach mają większe ryzyko śmierci lub poważnych obrażeń.

Badanie zostało przeprowadzone w oparciu o dane prawie 60 000 pacjentów, którzy odnieśli obrażenia po wypadku na motocyklu terenowym lub quadzie, w latach 2002 do 2006. Badacze nie wiedzą, dlaczego quady są na tyle groźniejsze, ale stwierdzili, że różnice nie wynikają wyłącznie z jeżdżenia w kaskach. Mimo iż 60 procent motocyklistów jeździło w kaskach, podczas gdy na quadach ten procent wynosił zaledwie 30, to po porównaniu wyłącznie ofiar wypadków w kaskach nadal kierowcy quadów odnosili dużo większy uszczerbek na zdrowiu niż jeźdźcy motocykli. Możliwe, że czynnikiem przyczyniającym się do takiego stanu jest dużo większa waga quadów, które mogą spowodować poważne obrażenia, kiedy wylądują na kierowcy. Dr Villegas ma nadzieję, że badania jej zespołu oraz im podobne zostaną wykorzystane przez producentów quadów do zaprojektowania i wprowadzenia lepszych środków bezpieczeństwa, podobnie jak nastąpiło w przypadku samochodów.

Quady są coraz popularniejszymi pojazdami rekreacyjnymi, przeznaczonymi do wykorzystania poza drogami publicznymi, i często kierują nimi osoby pozbawione uprawnień czy nawet treningu. To również może być jedna z przyczyn, dla których wypadki na quadach są dużo groźniejsze - to pojazd pozornie łatwy do opanowania. Jazda motocyklem terenowym tak, aby się nie przewracać wymaga przeszkolenia i ćwiczeń, aby wjechać quadem w teren wystarczy na niego wsiąść. Jak pokazują badania, ta zwodnicza łatwość potrafi być groźna.

[via Science Daily ]

Leszek Karlik

Więcej o: