Tak przynajmniej wynika z artykułu opublikowanego w zeszłym miesiącu w "Science", z którego można dowiedzieć się, że naukowcy z Case Western Reserve University w Cleveland - dr Te-Hao Lee, prof. Swarup Bhunia i prof. Mehran Mehregany skonstruowali nanotechnologiczne przełączniki elektromechaniczne wytrzymujące bardzo wysokie temperatury.
Przełączniki elektromechaniczne stanowią odpowiednik tranzystorów, stosowanych we współczesnych obwodach zintegrowanych, jednak w celu przełączania prądów wykorzystują one działanie mechaniczne. Cytując prof. Bhunię:
Działają, ponieważ są mechaniczne i wykonane z węgliku krzemu, który jest odporny na wysokie temperatury. Przełączniki działają w warunkach wysokich temperatur i promieniowania, przy niższym napięciu, wyższej gęstości i sprawniej niż tranzystory zaprojektowane tak, aby działać w wysokich temperaturach.
Zaprojektowane w tym celu tranzystory są w stanie pracować w temperaturach do około 250 stopni, potem jednak ulegają zniszczeniu, przełączniki elektromechaniczne są w stanie wytrzymać dwa razy wyższą temperaturę, dzięki czemu można spodziewać się że w przyszłości będziemy w stanie budować komputery mogące pracować w takich warunkach jak powierzchnia Wenus, wnętrze silnika odrzutowego czy nasłoneczniona strona Merkurego.
Wygląda na to, że mechaniczny komputer Charlesa Babbage'a może stać się kiedyś rzeczywistością, chociaż w wersji, jakiej jej twórca sobie z pewnością nie wyobrażał. Oczywiście, stworzenie przełącznika to tylko pierwszy krok na dłuższej drodze - teraz naukowcy pracują nad nanomechaniczną pamięcią.
[via Science Daily ]
Leszek Karlik