Pierwsza w pełni zrobotyzowana operacja

Lekarze z Centrum Zdrowia Uniwersytetu McGilla przeprowadzili pierwszą na świecie w pełni zrobotyzowaną operację, w której swoje zmechanizowane siły połączył robot-chirurg Da Vinci i robot-anestetyk McSleepy.

Operacja prostatektomii (wycięcia stercza) została przeprowadzona na pacjencie z Montreal General Hospital. Oczywiście robot-chirurg stanowił jedynie mechaniczne, precyzyjniejsze przedłużenie dłoni siedzącego za konsolą ludzkiego chirurga (dr Aprikiana, pokazanego na zdjęciu).

Automatyczny anestezjolog, nazwany McSleepy (odniesienie powinno być jasne dla wszystkich, którzy oglądali serial "Grey's Anatomy", w Polsce emitowany pod nazwą "Chirurdzy") jest w pełni zautomatyzowanym systemem podawania środka znieczulającego, nie wymagającym ludzkiej interwencji. Cytując dr T.M. Hemmerlinga z Uniwersytetu McGill:

Współpraca między robotem chirurgicznym DaVinci oraz robotem anestetycznym McSleepy wydała się nam oczywistym układem; roboty w medycynie mogą zapewnić wyższe bezpieczeństwo i precyzję zabiegów, poprawiając efekty. ( ) Zapewnienie znieczulenia dla robotycznej prostatektomii jest sporym wyzwaniem, z uwagi na specyficzne ułożenie pacjenta oraz wysoki poziom rozluźnienia mięśni wymagany dla zapewnienia idealnych warunków dla zespołu chirugicznego.

Oczywiście, to dopiero pierwszy zabieg tego rodzaju, więc lekarzy czeka jeszcze dużo pracy. Roboty stosowane są w chirurgii od dłuższego czasu, w anestezjologii natomiast dopiero od niedawna. Badacze planują teraz przetestować stosowanie zrobotyzowanej chirurgii i anestezji na dużą skalę i w wielu rodzajach zabiegów. Cytując dr Aprikiana:

Powinno nam to pozwolić na szybsze, bezpieczniejsze i precyzyjniejsze zabiegi chirugiczne na naszych pacjentach.

[via Science Daily ]

Leszek Karlik

Więcej o: